Marja-Liisa ja Olavi Kyllönen arvostavat asumisoikeusasumisen helppoutta
Lähes puolet ajastaan kesämökillä viihtyvälle pariskunnalle on huojennus, kun pihatöistä ei tarvitse huolehtia.
Olavi Kyllösen työ vei alkujaan Lahdesta kotoisin olleen pariskunnan asumaan useille eri paikkakunnille monen vuoden ajan. – Inkoossa oleva kesäpaikkamme oli sellainen pysyvä paikka, joka on meille tärkeä. Siellä vietämmekin lähes puolet vuodesta, Marja-Liisa Kyllönen kertoo. Vuosien jälkeen Kyllöset palasivat takaisin Lahteen ja muuttivat pieneen rivitaloyhtiöön. Taloyhtiön pihatyöt hoidettiin asukkaiden voimin ja se aiheutti aina kesäisin erikoisjärjestelyjä mökillään viihtyvälle pariskunnalle. – Meille on nyt tärkeää, että ei tarvitse itse tehdä pihatöitä ja kerrostaloasunnosta voi huoletta olla pidempiäkin aikoja poissa, kertoo Vesijärvenkatu 55:ssä asuva Marja-Liisa.
Paljon pitkäaikaisia ASO-asukkaita
Vesijärvenkadulla Kyllöset ovat viihtyneet jo lähes 18 vuotta. – Meidän lisäksi täällä on paljon muitakin asukkaita, jotka ovat asuneet yhtä kauan. Täällä on niin rauhallista, Marja-Liisa kehuu. Kyllösten viidennen kerroksen asunnosta on myös kauniit näkymät. – Erityisesti syksyisin täällä on aivan upea väriloisto, kun kaikki puut ja pensaat loistavat eri väreissä. Ikkunasta näkyy myös pilkahdus järveä, Marja-Liisa kehuu. Kotitalonsa parhaina puolina Kyllöset pitävät helppouden ja rauhallisuuden lisäksi hyvää sijaintia. – Kaupunkiin on lyhyt matka ja kaupat, apteekit sekä muut ovat ihan vieressä, Marja-Liisa toteaa. Mikäli reilun kilometrin kävely ydinkeskustaan tuntuu liian pitkältä, pääsee lähes kotiovelta hyppäämään myös bussin kyytiin. Satama, Sibeliustalo ja suuret puistoalueet alkavat käytännössä omalta pihalta. – Talossa on myös ilmainen pesula, jossa on nykyaikaiset ja toimivat koneet. Sitä käytämme paljon, Marja-Liisa sanoo. Myös vastikkeeseen sisältyvää nettiyhteyttä Kyllöset kehuvat. Asuinmukavuutta lisää vielä oma sauna, jota Kyllöset usein lämmittävät.
Aktiivinen asukastoimikunta
Vesijärvenkatu 55:ssä on aktiivinen asukastoimikunta, jossa Kyllösetkin ovat olleet mukana. – Olavi oli joskus puheenjohtajana ja minä olen ollut sihteerinä. Nyt kun ikää alkaa olemaan, olemme mukana enää asukaskokouksissa ja talkoissa, Marja-Liisa kertoo. Pihatalkoita ja asukaskokouksia talossa järjestetään vuosittain.
Asumisoikeusjärjestelmä oli Kyllösille tuttu jo ennen muuttoa. - Poikamme oli asunut asumisoikeusasunnossa, joten tiesimme sen hyvät puolet, Marja-Liisa kertoo. Helppouden lisäksi taloudelliset seikat puoltavat asumisoikeusasumista. – Vastike on halvempi kuin vuokra tällaisessa talossa olisi. Jos olisimme ostaneet tämän kokoisen asunnon 18 vuotta sitten, maksaisimme lainaa kukaties vieläkin, Marja-Liisa toteaa. Talossa asuu Kyllösten lisäksi muitakin, jotka ovat muuttaneet kerrostaloon nauttimaan helpoista eläkepäivistä. – Tiedän useammankin naapurin, jotka ovat myyneet omakotitalonsa pois, kun eivät enää ole jaksaneet tehdä pihatöitä ja huolehtia talosta. Asumisoikeus on silloin hyvä vaihtoehto.