Lägenhet beskrivning
Omgående ledig lägenhet på 4:e våningen i Kruunuvuorenstranden vid havet. Hörnlägenhet med fönster i tre olika väderstreck. Inglasad balkong. Rymlig kombinerad matplats och vardagsrum. Medan du lagar mat kan du umgås med gästerna eller se barnen leka. Ett grovkök underlättar vardagens sysslor. Fyll i hyresansökan: https://ta.fi/asuntohakemukset/vuokrahakemus/
Information om objektet där lägenheten ligger
I den växande Kruunuvuorenstranden bor du stilfullt och modernt i en underbar maritim miljö.
Invånarna på Turumankatu får njuta av utomhusaktiviteter i skärgårdens underbara natur. Strandstigar, rekreationsområden och historiska herrgårdslandskap finns i Kruunuvuorenranta.
Servicen i området utvecklas snabbt, för enligt planerna ska det redan år 2030 bo drygt 13 000 invånare i Kruunuvuorenstranden. I väntan på färdigställandet av områdets egna tjänster kan invånarna använda tjänsterna i Laajasalo, som ligger bara några minuters bilresa bort.
För tillfället finns det redan daghem i Kruunuvuorenstranda och Kruunuvuorenranta grundskola har startat sin verksamhet med undervisning av mellanstadieelever och växer år för år.
Från Kruunuvuorenranta kan du redan nu enkelt flytta till olika delar av staden, men färdigställandet av lätttrafik- och spårvägsbrokomplexet kommer att föra Kruunuvuorenranta betydligt närmare Helsingfors hjärta.
Hyreshuset på fem våningar på Turumangatan 14 har totalt 18 hyreslägenheter. Invånarna kan använda mångsidiga gemensamma utrymmen. På första våningen finns tvättstuga och torkrum samt förråd för barnvagnar och förråd för utomhusutrustning. Varje lägenhet har ett eget flyttbart förråd i källaren.
Du kan njuta av badet i husets bastu på husets översta våning. Det finns även en balkong för avsvalkning i anslutning till bastun. Det finns även en takterrass på översta våningen som de boende fritt kan använda.
De boende har åtta parkeringsplatser, varav några
ligger i ett underjordiskt parkeringsgarage och en del längs gatan.
Turumankatu 14 är en rökfri fastighet med rökning inuti
i fastigheten, på balkonger, terrasser och innergårdar är förbjudet.
Det mångsidiga utbudet av lägenheter omfattar tvårumslägenheter i olika storlekar, trerumslägenheter och fyrarumslägenheter. Planlösningarna är rymliga – köken blir naturligt en del av vardagsrummet. Lägenheterna på första våningen har kaklade terrasser och lägenheterna på övriga våningar har inglasade balkonger. Boendekomforten ökas av persienner på fönstren.
Neutralfärgade målade väggar och lättskötta laminatgolv fungerar som en bra grund för inredningen. Köken har keramiska golvspisar och det finns platsreservationer för diskmaskin och mikrovågsugn. Studiorna och tvårumslägenheterna har isfrys, medan trerumslägenheterna och fyrarumslägenheterna har separata kylar och frysar.
Badrum och toaletter är kaklade. Badrummen har platsreservation och anslutningar för tvättmaskin och torktumlare samt förvaringsutrymme i spegelskåpet och diskbänksskåpet. Det finns även en tvättstuga antingen i badrum, hall eller grovkök. Städningsrum finns endast i fyrarumslägenheter. Till badrumsutrustningen hör även en duschvägg.
Fastigheten är ansluten till fjärrvärmenätet och lägenheterna har golvvärme och golvkyla. Detta underlättar även möbleringen när det inte finns radiatorer framför fönstren.
En hyreslägenhet söks med hjälp av en elektronisk ansökningsblankett, som
finns på vår hemsida på adressen: ta.fi/vuokrahakemis.
Det är en arava och räntebidragslägenhet, i valet av hyresgäster följer vi de hyresgästvalskriterier som regeringen fastställt. Att få en lägenhet påverkas av t.ex. bostadsbehov, förmögenhet och inkomst för den sökande samhället.