Välkommen att njuta av ett fridfullt vardagsliv och närheten till skärgårdsnaturen vid Borgströmsbacken i Degerö!
Denna praktiska trerumslägenhet på andra våningen har praktiska utrymmen för en ensamstående, ett par eller en liten familj! Lägenheten har två sovrum, varav ett har en garderob, och det andra kan omvandlas till ett arbetsrum eller hobbyrum om så önskas. Det kompakta badrummet har utrymme för både tvättmaskin och torktumlare. Det halvöppna köket är anslutet till vardagsrummet. Lägenhetens stora balkong erbjuder gott om plats för sittplatser eller förvaring, eller båda!
Detta är ett hem där det är bra att bo!
Detta är en Arava- och räntesubventionerad lägenhet, och vid val av boende följer vi de kriterier för boende som regeringen har fastställt. Sökandens bostadsbehov, tillgångar och inkomst är bland de faktorer som påverkar lägenheten. Skicka in en ansökan via vår webbplats www.ta.fi/vuokrahakemus
Föglönkuja 4:s högkvalitativa hyreslägenheter ligger i Borgströminmäki, Kruunuvuorenstrandas nya och utvecklande bostadsområde i västra delen av Laajasalo. Området är fullt av underbara havslandskap, skärgårdsnatur och vackra parkområden. Från Föglönkuja 4 är det cirka en halv kilometer till havet och cirka en kilometer till Laajasalo centrum, där Saari köpcentrum ligger. I Kruunuvuorenranta hittar du alla bastjänster, inklusive skolor och daghem. Fler tjänster för invånarna i området erbjuds också av kruunurekko.fi; t.ex. gym, verkstad och gemensamma klubbanläggningar.
Det är cirka 10 kilometer till Helsingfors centrum via Hertonäs. Bussar går flera gånger i timmen från Kruunuvuorenstrand till Hertonäs tunnelbanestation, varifrån du enkelt och snabbt tar dig till centrum med tunnelbanan.
Föglönkuja 4 består av fyra femvånings flerbostadshus som kommer att ha totalt 81 hyreslägenheter med olika planlösningar. Storleken på lägenheterna varierar från en 34 kvadratmeter stor studio till en 85,5 kvadratmeter triangel. Alla lägenheter har en tillgänglig balkong och några av lägenheterna på översta våningen har en stor takterrass. Golven i lägenheternas toaletter och tvättrum är av keramiska plattor och resten av bostadsytorna har laminatgolv. Några av trianglarna har egen bastu. På översta våningen i alla hus finns en husbastu som delas av de boende, där du kan svalka dig och beundra landskapet på balkongen. Det finns parkeringsplatser för bilar på andra sidan gatan.
Det är en arava- och räntebidragslägenhet, i valet av hyresgäster följer vi de hyresgästvalskriterier som regeringen fastställt. Att få en lägenhet påverkas av t.ex. bostadsbehov, förmögenhet och inkomst för den sökande samhället. Lämna en ansökan via vår hemsida www.ta.fi/vuokrahekemis