En rymlig studiolägenhet i lugnt läge i Lippajärvi – en härlig inglasad balkong!
Detta mysiga hem har en funktionell planlösning och gott om plats att bo! Lägenheten ligger i det lugna området Lippajärvi, på husets andra våning.
Bostadens tydliga planlösning består av ett kombinerat kök och vardagsrum och en egen alkov, som naturligtvis erbjuder en separat sovplats. Kök och vardagsrum bildar en enhetlig helhet, där vardagslivet flyter bekvämt.
Lägenhetens absoluta trumfkort är den inglasade balkongen som löper längs hela lägenhetens bredd, vilken fungerar som ett extra rum under de varmare månaderna. Det är trevligt att inreda sin egen mysiga sitthörna och njuta av fridfulla stunder där.
Detta hem erbjuder en kompakt och funktionell ram för bekvämt boende i en lugn miljö.
Välkommen att utforska och bli kär!
Lugnt och naturnära Lippajärvi
Tomten har fem flerbostadshus, med totalt 106 moderna bostadsrättslägenheter – det finns studior, tvårumslägenheter, trerumslägenheter och fyrarumslägenheter. De minsta lägenheterna är 42 m² stora och de största är 89 m². Lägenheterna på första våningen i den fyra våningar höga byggnaden har inglasade terrassgårdar och de andra har inglasade balkonger. Boendekomforten ökas av persienner i fönstren. Vattenburen golvvärme är inte bara bekväm, den gör det också enklare att möblera i avsaknad av radiatorer. De flesta av lägenheterna har egen bastu.
Husens innergård har en mysig lekplats och rekreationsområde. Dessutom har de boende tillgång till bland annat en tvättstuga och en husbastu. Parkeringsplatserna finns i ett öppet garage i två plan, med platser på övre och nedre däck. Alla parkeringsplatser har en värmestolpe med möjlighet till långsam laddning för elbilar.
Lippajärvi är ett lugnt och naturligt område med enfamiljshus i centrala Esbo, norr om Grankulla. Närmaste skolor, daghem och livsmedelsbutiker ligger inom gångavstånd. Även stranden och Aurora kapellet ligger inom ett stenkasts avstånd. Området har goda transportförbindelser, både med bil och kollektivtrafik. Den närliggande busshållplatsen har bussar till olika delar av Esbo, samt till Helsingfors centrum och Vanda.
Området har utmärkta möjligheter till friluftsliv och sport i landskapen kring Lippajärvi, Pitkäjärvi och Glimsinjoki. I närheten ligger också Träskända herrgårdspark, en kulturhistoriskt värdefull miljö där historia och mångsidig natur möts. Inom en radie av två kilometer hittar du även en isbana och en skidbacke.