En rymlig tvårumslägenhet med öppen planlösning på fjärde våningen i ett modernt hisshus finns tillgänglig!
En separat, rymlig garderob och en inglasad balkong med utsikt över innergården bidrar till mysigheten. En pelletskamin skapar en mysig atmosfär i vardagsrummet. Det rymliga köket öppnar sig mot vardagsrummet, men ligger i ett eget hörn. Köket har gott om bänkyta, induktionshäll, kyl-frys och plats för diskmaskin och mikrovågsugn.
Badrummet har plats för tvättmaskin och torktumlare. Lägenheten har förberedda persienner. Du kan boka din egen bastustund i den mysiga bastuavdelningen om du vill. En parkeringsplats (ej isolerad) kan reserveras vid behov.
Högkvalitativa energieffektiva lägenheter i prisbelönta flerbostadshus
Kivikonkaari 40 ligger i ett nytt bostadsområde i Etelä-Kiviko, norr om Latokartano. Detta moderna flerbostadshus har ljusa och välutrustade lägenheter från studior till fyrarumslägenheter. Syftet med utformningen av flerbostadshusen har varit att erbjuda högkvalitativa lägenheter och minimera den totala energiförbrukningen. De energieffektiva flerbostadshusen Kivikonkaari 38 och 40 fick ett internationellt arkitekturpris 2018.
De boende har tillgång till en tvättstuga i A-trappan och två gemensamma bastuavdelningar och en klubb/öppen spis på andra våningen i D-trappan. Varje lägenhet har vattenburen golvvärme och en pelletskamin.
Stensbäck är ett grönt och familjevänligt bostadsområde i Helsingfors
Stensbäck är ett mysigt bostadsområde i Mellungsby med cirka 5 000 invånare. Det familjevänliga och karaktärsfulla bostadsområdet med lägenheter och radhus i östra Helsingfors erbjuder en ram för en smidig vardag och hobbyer. Området är en naturskön och kuperad terräng, vars fina blottade hällar bevaras så mycket som möjligt trots byggnation.
Inom en radie av cirka en kilometer hittar du bland annat daghem, en grundskola, lekplatser, en livsmedelsbutik och Stensbäck idrottspark. Den underbara utomhusterrängen, lekplatserna, idrotts- och friluftsparkerna erbjuder alla möjlighet till mångsidig motion och att njuta av naturen.
Kvarnbäcken har bland annat en tennis- och isbana, samt ett mycket mångsidigt fitnesscenter, Liikuntamylly. Några kilometer bort ligger köpcentret Itis, som har ett brett utbud av specialbutiker, livsmedelsbutiker och andra tjänster.
Se introduktionsvideon av fastigheten och området: https://www.youtube.com/watch?v=EopHjOKUsjk