Ett ljust och funktionellt hem som snabbt kan lämnas vid behov. Lägenheten på första våningen erbjuder en enkel och hinderfri vardag, där vardagens smidiga flöde står i fokus. Planlösningen är tydlig och rymlig och vardagsrummet ansluter naturligt till köket och bildar en bekväm helhet för både vardag och umgänge. Flera sovrum möjliggör flexibla boendelösningar för familjen, distansarbete eller hobbyer. En privat bastu, badrum och separat toalett bidrar till komforten i vardagen. En inglasad balkong ger extra utrymme året runt. Bilder på en liknande lägenhet på en annan våning. Ytmaterial och deras nyanser kan variera.
En ny bekväm bostadsrättsfastighet i Otsola, Joensuu
Tulliportinkatu 7 b och c färdigställdes i Otsola bostadsområde i slutet av september 2025. Byggnaderna har totalt 46 mysiga bostadsrättslägenheter. B-huset är ett enplanshus med fyra våningar. CD-huset är ett tvåvåningshus. C-huset har fyra våningar och D-huset har tre våningar.
De flesta lägenheterna har egen bastu. Lägenheterna har vattenburen centralvärme (radiatorer) och individuell mekanisk till- och frånluftsventilation med värmeåtervinning. Dessutom kommer badrummen att ha elektrisk komfortgolvvärme.
Bostadsrättshusen på Tullportsgatan ligger i Otsola bostadsområde. Joensuus centrum och dess mångsidiga service ligger cirka 1,5 kilometer bort. Närmaste livsmedelsbutik ligger cirka 1 kilometer bort. Det finns en grundskola och ett gymnasium inom gångavstånd. Det finns fler skolor och daghem i centrum. Lokala busshållplatser finns några hundra meter bort.
Nästan intill ligger Östra Finlands universitets campus och Mehtimäki idrottspark, som erbjuder en mångsidig miljö för att utöva och titta på sport. Området omfattar bland annat en simbassäng, en isbana, en basebollstadion, Joensuu fitnessoas, Joensuu Arena, en tennishall, ett utomhusgym och en idrottsplan. Många olika evenemang anordnas i idrottsparken. Joensuu Science Park ligger också i närheten.
Så här ansöker du om en lägenhet på Tullportsgatan 7 b och c: