Rymlig triangel på översta våningen med inglasad balkong i Kuopio
En triangel på översta våningen i en hissbyggnad finns att hyra. Lägenheten ligger i Kuopio i ett område där dagliga tjänster och transportförbindelser är lättillgängliga.
Planlösningen är tydlig och funktionell: två generöst tilltagna sovrum erbjuder gott om plats för både vila och arbete. Vardagsrummet och köket bildar ett enhetligt, rymligt vardagsrum där det är lätt att umgås och duka för både vardag och helg. Köket har gott om förvarings- och arbetsyta, vilket gör matlagningen praktisk.
Boendets komfort förstärks av en privat bastu, där det är skönt att koppla av i slutet av dagen. Den inglasade balkongen som öppnar sig mot öster ger extra utrymme och erbjuder en plats för morgonkaffe skyddat från väder och vind.
Observera att bilderna visar en lägenhet på nedre våningen med liknande planlösning. Lägenheten kan erbjudas den person som lämnat in ansökan och efter budet är det möjligt att bekanta sig med lägenheten på plats.
Denna hyresfastighet belägen i Maljalahti, Kuopio, har 24 lägenheter med bastu. Lägenheternas storlek varierar från 46,5 m2 tvårumslägenheter till 87 trerumslägenheter. Lägenheternas balkonger är inglasade, förutom de franska balkongerna. Huset på Itkonniemenkatu-sidan är 4 våningar högt och på Sammonkatu-sidan är det 6 våningar högt. På bottenvåningen finns ett garage och ett förråd för friluftsutrustning. Fastigheten har inkomst- och förmögenhetsgränser.