Ett ljust och kompakt hem i hjärtat av Joensuu – Tullportinkatu 9D, C-byggnaden
En mysig tvårumslägenhet med kök och bastu säljs, belägen på tredje våningen i en hissbyggnad. Detta hem erbjuder funktionella rumslösningar och en idealisk miljö för både singlar och par.
Lägenhetens planlösning har utformats med vardagslivet i åtanke. Det rymliga vardagsrummet har plats för avkoppling och underhållning, och det öppna köket låter dig laga mat utan att missa samtal. Sovrummet är en fridfull plats för vila. Du kan njuta av vardagslyxen i ångbadet från din egen bastu när som helst.
En av lägenhetens pärlor är en rymlig, inglasad balkong, som ger ytterligare utrymme och ljus till lägenheten. På balkongen kan du njuta av ditt morgonkaffe eller varma kvällar långt in på hösten.
Bostadsrättsbyggnaderna på Tullportsgatan 9d färdigställdes i slutet av november 2024 i bostadsområdet Otsola. Tullportsgatan 9d består av fyra- och femvånings bostadsrättsbyggnaderna A och C, var och en med ett trapphus.
Byggnaderna har totalt 48 lägenheter, inklusive flera två- och trerumslägenheter i olika storlekar, samt ett fåtal fyrarumslägenheter. De flesta lägenheterna har egen bastu. Vattenförbrukningen mäts per lägenhet. En förskottsbetalning för vatten betalas baserat på antalet personer, vilken justeras efter förbrukningen.
Gemensamma utrymmen finns på byggnadernas första våningar. De boende har tillgång till tvättstuga (i byggnad C) och torkrum, barnvagnsförvaring och lägenhetsspecifika förvaringsrum för personliga tillhörigheter. Det finns förvaringsutrymme för utomhusutrustning i kylrummet bredvid byggnad A. För att öka komforten på kvarterets gemensamma innergård byggs lek- och rekreationsområden, som är till för gemensamt bruk av alla boende i byggnaderna.
Det nya området Tulliportti byggs om till ett gemensamt bostadsområde, med en liten park i mitten. Stadskärnan och dess mångsidiga service ligger bekvämt nära, cirka 1,5 kilometer bort. Närmaste livsmedelsbutik ligger cirka en kilometer bort. Det finns en grundskola och gymnasium inom gångavstånd, och det finns fler skolor och daghem i stadskärnan. Lokala busshållplatser finns några hundra meter bort. Nästan intill ligger Östra Finlands universitets campus och Mehtimäki idrottspark, som erbjuder en mångsidig miljö för att utöva och titta på sport. Området har bland annat simbassäng, ishall, basebollstadion, Joensuu fitnessoas, Joensuu Areena, tennishall, utomhusgym och idrottsplan. Idrottsparken anordnas också en mängd olika evenemang. Joensuu vetenskapspark ligger också i närheten.