Tvårumslägenhet med bostadsrätt i Kuopio – 2 sovrum + badrum och inglasad balkong
En elegant tvårumslägenhet på 42 m² på 6:e våningen i en hissbyggnad. Det höga läget ger en egen lugn och ro i vardagen, och bostaden passar väl för dem som uppskattar en smidig planlösning.
Lägenheten har två rum och ett pentry. Vardagsrummet har utgång till en inglasad balkong som vetter mot norr, där det är trevligt att njuta av morgonkaffet eller tillbringa en lugn stund utomhus långt in på hösten. Sovrummet är tydligt placerat i ett eget utrymme, och helheten är enkel att inreda efter egna behov. Det rymliga omklädningsrummet har gott om förvaringsutrymme.
Lägenheten har ingen egen bastu, en tur kan bokas i företagets bastu. Service och transportförbindelser i närområdet stöder en smidig vardag, och bostaden utgör en funktionell bas för vardagslivet.
Taivaanpankontie 27 B har 47 lägenheter, vars storlek varierar från 42 m² tvårumslägenheter till 85 m² kvadratmeter. Denna byggnad har åtta bostadsvåningar. Några av lägenheterna har egen bastu och några är bastufria. Tvättstugan är kaklad och komfortgolvvärmen arbetar med el.
Puijonlaakso ligger ett bra par kilometer från centrumkärnan, dit du enkelt når den, till exempel med cykel eller lokalbuss. Området har även goda bussförbindelser till andra delar av staden. I närheten finns t.ex. Kuopio universitetssjukhus och östra Finlands universitets campus Kuopio.
Det finns bekväm service i Puijonlaakso, t.ex. butiker, bibliotek, apotek, sjukvård, daghem och gym. Möjligheterna till motion och friluftsliv är utmärkta på Puijo. Det finns gott om skogsjoggingstigar, stigar och guidade naturstigar i dessa underbara landskap. Området har även t.ex. Sammakkolampis närliggande fiskeområde och strand. Skidstadion och hoppbacken ligger också i närheten, liksom Puijo-tornet, den mest kända attraktionen i området, som reser sig från toppen av Puijo-kullen.