Modern ettrumslägenhet på tredje våningen
Denna väldesignade lägenhet har ett öppet kök med diskmaskin, vilket skapar ett rymligt, enhetligt utrymme med vardagsrummet. Vardagsrummet har tillgång till en balkong med glasräcke och ett rymligt sovrum. Det kompakta badrummet har plats för tvättmaskin. Lägenhetens ljusa färgsättning möjliggör mångsidig heminredning. Bottenvåningen innehåller gemensamma utrymmen, såsom förråd, utomhusutrustning och barnvagnsförvaring, basturum, tvättstuga och torkrum. Du kan svalka dig på den inglasade balkongen som ligger bredvid tvättstugan efter bastun.
Keras nya hem i Esbo – Viilivati 2 och Maitovadinkatu 11
Ett nytt bostadskvarter har färdigställts i det växande Kera-området i Esbo, med både hyres- och bostadsrättslägenheter. Bostadsrätts- och hyreslägenheterna är en del av ett kvarter med flera hus, som delar en grön innergård med sittplatser och lekplats. Den närliggande Kera tågstationen ligger bara fyra minuters tågresa från Alberga och 20 minuter från Helsingfors centrum.
Ett varierat utbud av lägenheter
- Viilivati 2:Bostadsrättslägenheter i ett sexvåningshus med två trapphus. Lägenheterna kommer att vara färdigställda i maj 2025.
- Maitovadinkatu 11:Hyreslägenheter i två sexvåningshus. Lägenheterna kommer att vara färdigställda i slutet av november 2025.
- Det finns bostäder för en mängd olika livssituationer: bostadsrättslägenheter från kompakta ettor till fyrarumslägenheter, och hyreslägenheter från tvårumslägenheter till fyra kvadratmeter stora. De gemensamma utrymmena inkluderar förråd, bastuanläggningar, tvättstugor och torkrum, samt förvaring för utomhusbruk och barnvagnar.
Priset för en parkeringsplats är 20 €/månad (utan värmeuttag). Parkeringsanläggningen kommer att byggas senare.
Tomten har DNA:s fastighetsbredband , vars grundhastighet är 50 Mbit/s ingår i ersättningen/hyran.
Områdesservice och miljö:
- Planerade daghem, skolor, butiker och rekreationsområden
- När Kera är färdigställt kommer det att vara en stadsdel med cirka 14 000 invånare
- En gemenskapsatmosfär som betonar hållbar utveckling och aktiv stadskultur
Transportförbindelser:
- Från Kera station tar tågresan till Alberga cirka 4 minuter och till Helsingfors till centrum ca. 20 minuter
- För bilister, smidiga förbindelser till Åbo motorväg och Ring II
- Lätt trafik möjliggör säker förflyttning till fots och med cykel
Ansökan och ytterligare information:
Lägenheter med yrkesrätt (Viilivati 2)
Ansök:ta.fi/asuntohakemukset/asumisoikeushakemus
När du fyller i formuläret ansökan, välj nytt projekt och önskat mål Viilivati 2.
Mer information: tuija.rajamaki@ta.fi
Hyreslägenheter (Maitovadinkatu 11)
Ansök: ta.fi/asuntohakemukset/vuokrahakemus
När du fyller i ansökan, välj nytt projekt och önskat mål Asunto Oy Espoon Kipsimesati.
Mer information: roope.kalanti@ta.fi