Denna underbara och mysiga triangel på 79,5 kvadratmeter på Taidemaalarinkatu erbjuder en utmärkt miljö för bekvämt boende. Det är en gavellägenhet i två våningar (1:a–2:a våningen), som ger ett radhus lugn och funktionalitet.
Kuninkaantammi-området ligger i nordvästra Helsingfors, nära Centralparken och Vanda älv, norr om enfamiljshusområdet Hakuninmaa. En mysig stadsdel har byggts i Kuninkaantammi, som är både urban och nära naturen.
Bostadsrättshusen på Taidemaalarinkatta 1 har byggts på ett bra och synligt läge i Kuninkaantammis centrala kvarter. Färgsättningen på de färgglada husen är inspirerad av konst, vilket områdets namn är.
Taidemaalarinkatta 1 är ett 4-vånings bostadshus och ett tvåvånings radhus, med 67 bostadsrättslägenheter. Det finns många olika planlösningar att välja mellan, och alla kommer säkert att hitta något som faller dem i smaken. Lägenheterna varierar från tvårumslägenheter till rymliga fyrrumslägenheter, och varierar i storlek från 43,5 till 109,5 m².
Lägenheterna har laminatgolv och kaklade väggar och golv i badrummen. Balkongerna är inglasade och radhuslägenheterna har tillgång till trevliga terrasserade innergårdar. En del av lägenheterna har egen bastu och bostadsbolaget har även en bastuavdelning. En del av lägenheterna har en speciell egenskap i form av ett loft, vilket ger en personlig touch och extra utrymme.
Taidemaalarinkatu 1 är en rökfri fastighet. Rökning är förbjuden inne i fastigheten, på dess balkonger, terrasser och innergårdar, förutom i separata markerade rökområden.
På innergården finns en lekplats, en terrass för gemensamt bruk av de boende och tomter för stadsodling. Det finns en kall parkering under kvartersgården, varifrån 40 parkeringsplatser med värmeuttag har reserverats för de boende på Taidemaalarinkatu 1.
Området har smidiga förbindelser i olika riktningar med buss och cykel, så egen bil är inte nödvändig. Täta busslinjer och ringvägen möjliggör enkel och snabb förbindelse till både Helsingfors centrum och angränsande städer.
Ett skyddat gågata har skapats i Kungshamn. Mitt i det lägenhetsdominerade stadskärnområdet ligger Taidemaalarparken, och området är omgivet av småhus och andra parker.
De fina rekreationslederna i Centralparken och Vanda älv skapar underbara utomhusaktiviteter. Den tusen hektar stora Centralparken har upp till 100 km utomhusspår, varav några är längdskidspår på vintern.
En ny strand, Palettilampi, har öppnats i bostadsområdet Kuninkantampi. Den är ansluten till en 235 meter lång och 140 meter bred pool. Poolens maximala djup är cirka 1,8–2,0 meter och den är fylld med sjövatten från Päijänne-tunneln. Palettilampi är en bekväm plats att svalka sig på under härliga sommardagar.