Valoisa ja toimivapohjainen kaksio kolmannessa kerroksessa Kuopion Blominkadulla. Asunnossa on avara olohuone, johon yhdistyy keittiö ruokailutiloineen. Makuuhuone tarjoaa rauhallisen paikan levätä, ja säilytystilaa löytyy hyvin kaapistoista. Tilavasta kylpyhuoneesta löytyy myös paikka pyykinpesukoneelle. Asunnon kruunaa lasitettu parveke. Hissillä pääsee vaivattomasti kotiovelle asti. Kohde on suunnattu yli 55-vuotiaille. Alle 55-vuotiaat voivat tulla hyväksytyiksi vain, jos tarjouskierroksella ei ole 55-vuotta täyttäneitä ko. asunnon vastaanottajia. Käyttövastike 1.1.2026 alkaen 585,96 €/kk.
Kuopion Petoselle Pyörön alueelle on 2019 valmistunut yhteensä 53 viihtyisää asuntoa.
Osoitteeseen Blominkatu 5 rakennetuissa taloissa on erikokoisia asuntoja kaksioista kolmen huoneen asuntoihin. Asunnot ovat kooltaan 43,5–74,5 m². Kaikissa asunnoissa on lasitetut parvekkeet ja osassa lisäksi omat saunat. Kylpyhuoneet ovat laatoitettuja ja niissä on mukavuuslattialämmitys sähköllä.
Asukkaiden käytössä ovat monipuoliset oleskelualueet pihalla, kerhotila sekä talopesula.
Petosen kaupunginosa sijaitsee Kuopion eteläpuolella. Blominkatu 5:n asuntojen sijainti on kätevä, sillä kaikki Petosen kattavat päivittäispalvelut ovat kävelyetäisyydellä. Lähellä on päivittäistavarakauppoja, kirjasto, uima- ja jäähalli, kuntosali, sosiaali- ja terveysasema, apteekki sekä seurakuntakeskus.