Olisiko tässä sinun uusi kotisi asumisoikeustalosta? Tämä upea tilava kaksio sijaitsee yli 55-vuotiaille suunnatussa hissillisessä asumisoikeustalossa. Asunto tarjoaa asukkailleen nykyaikaisen asumisen mukavuudet ja laadukkaat materiaalivalinnat, jotka kestävät aikaa. Tässä kolmannen kerroksen kulma-asunnossa on ikkunoita kahteen ilmansuuntaan. Asunnossa yhdistyvät toiminnallisuus ja tyylikkyys, ja kodin kruunaa tilava lasitettu parveke. Keittiö sijaitsee omassa kulmauksessaan, mutta avautuu isoon olohuoneeseen, josta kuljetaan asunnon parvekkeelle. Keittiön varustukseen kuuluu lattialiesi sekä jääkaappipakastin. Astianpesukoneelle ja mikroaaltouunille on tilavaraukset. Makuuhuone on asunnon toisessa päädyssä, ja sen yhteydessä on vaatehuone tuomassa säilytystilaa. Laatoitetussa kylpyhuoneessa on peilikaappi ja suihkuseinä sekä tilavaraus pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Oman saunavuoron voi halutessaan varata talon viihtyisästä yhteissaunasta. Asunnon kuvat ovat vastaavanlaisesta eri kerroksen asunnosta. Pintamateriaalien sävyt voivat vaihdella.
Kuopion Petoselle Pyörön alueelle on valmistunut marraskuun 2024 lopussa kaksi kerrostaloa, joissa on yhteensä 54 viihtyisää asumisoikeusasuntoa. A-talon osoite on Blominkatu 10 ja B-talon osoite Blominkatu 8. Osoitteissa Blominkatu 10 ja Blominkatu 8 taloissa on erikokoisia asuntoja kaksioista neljän huoneen asuntoihin. A-talon 2-4 h asunnot ovat kooltaan 41,5-97,0 m² ja B-talon 2-3 h asunnot ovat kooltaan 38,0-60,5 m². Kaikissa asunnoissa on lasitetut parvekkeet ja osassa lisäksi omat saunat. B-talon asunnot ovat suunnattu yli 55-vuotiaille.
Petosen kaupunginosa sijaitsee Kuopion eteläpuolella. Tämä asumisoikeuskohde sijaitsee Petosen kaupunginosan palveluiden äärellä. Lähistöllä on päivittäistavarakauppoja, kirjasto, uima- ja jäähalli, sosiaali- ja terveysasema, apteekki sekä seurakuntakeskus. Kuopion keskustaan on matkaa reilu 10 km. Alueelta on hyvät julkisen liikenteen yhteydet.