Tilava kaksikerroksinen paritaloasunto, jossa on ikkunoita kolmeen ilmansuuntaan. Makuuhuoneet ovat omassa rauhassaan yläkerrassa. Alakerrassa avoin ruokailutilan, keittiön, olohuoneen ja askarteluhuoneen muodostama tila. Asunnon valokuvat ovat vastaavanlaisen asunnon valokuvia.
Kalkkitie 4 on kahden paritalon asumisoikeuskohde Vantaalla Kuninkaalassa. Kohde on valmistunut elokuussa 1999.
Kuninkaala on pientalovaltaista aluetta Etelä-Vantaalla Helsingin rajan tuntumassa. Kalkkitieltä on hyvät kulkuyhteydet eri puolille. Lahden väylä kulkee muutaman sadan metrin päästä ja bussiyhteydet ovat erinomaiset muun muassa Helsingin keskustaan. Lähimmät koulut ja päiväkodit ovat alle kilometrin päässä.
Asunnoissa on ilmalämpöpumppu ja takkavaraus. Sähkölämmitteisissä kohteissa ilmalämpöpumpulla voidaan säästää jopa 30–50 % vuosittaisista lämmityskustannuksista. Lämmityksen lisäksi ilmalämpöpumppu toimii myös ilmastointilaitteena. Lämpimillä ilmoilla sillä voidaan viilentää rakennuksen sisäilmaa. Ilmalämpöpumppu alentaa myös sisäilman kosteutta, mikä parantaa asumismukavuutta.
Kohteessa on suora sähkölämmitys. Asukas tekee itse sähkösopimuksen valitsemansa energiayhtiön kanssa ja maksaa lämmityksestä aiheutuvat kustannukset itse kulutetun sähkön määrän mukaan. Lämmityksestä aiheutuvat kustannukset eivät sisälly asunnon käyttövastikkeeseen.