Asumisoikeusasunto, Schaumanin puistotie 35, Lutakko, 40100, Jyväskylä

Kolmio | 3h+k+s | 70,5 m²

947,84 €/kk

Käyttövastike

30 707,46 €

Alustava asumisoikeusmaksu

Tilava viidennen kerroksen kolmio Lutakosta! Tässä kodissa on toimiva pohjaratkaisu: makuuhuoneet sijoittuvat eri puolille asuntoa, mikä takaa rauhaa ja yksityisyyttä. Toinen makuuhuoneista on pienempi, sopien esimerkiksi hyvin työhuoneeksi. Isommassa makuuhuoneessa on reilusti säilytystilaa koko huoneiston leveydeltä. Rentoutumaan pääsee oman saunan löylyissä, ja lasitetulta parvekkeelta sekä huoneiston ikkunoista avautuu näkymä Jyväsjärvelle kahteen eri suuntaan. Huoneistoon asennettu lisä- ja muutostyönä parvekelasitus ja parkettilattia.

Käyttövastike asunnolle 1.1.2026 alkaen 957,63€.

Schaumanin puistotie 35 sijaitsee suositulla Lutakon alueella, vain kivenheiton päässä kaikista keskustan palveluista. Tässä 6-kerroksisessa kerrostalossa on yhteensä 43 saunallista asuntoa. Sijainti Jyväsjärven välittömässä läheisyydessä takaa sen, että lenkkeilyä harrastavan on helppoa lähteä liikkumaan järveä kiertävälle Rantaraitille. Matkaa lähimpään kauppaan ja pizzeriaan kertyy alle 300 metriä. Kohteessa kiinteistölaajakaista, jonka perusnopeus kuuluu vastikkeeseen.

Kohteen asuntoihin on tehty

”facelift”-keittiöremontit keväällä 2022, jolloin uusittu mm. keittiön kaappien ovet, sekä työtasot.

Yhteydenotot
Aku Syrjä +35845 7820 9936 aku.syrja@ta.fi
Perustiedot
  • Osoite: Schaumanin puistotie 35 B 39, 40100 Jyväskylä
  • Asuinalue: Lutakko
  • Postinumero: 40100
  • Postitoimipaikka: Jyväskylä
  • Valmistumisvuosi: 2005
  • Asumismuoto: Asumisoikeus
  • Valintarajat: Varallisuusrajat alle 55-vuotiaille
  • Huoneistotyyppi: 3h+k+s
  • Huoneita: 3
  • Pinta-ala: 70,5 m²
  • Huoneistoala yhteensä: 70,5 m²
  • Kerros/kerroksia: 5/6
  • Hissi: Kyllä
  • Oma sauna: Kyllä
  • Parveke: Kyllä
  • Tupakointi kielletty: Kyllä
  • Lemmikit sallittu: Kyllä
Sopimus ja maksut
  • Käyttövastike: 947,84 €/kk
  • Alustava asumisoikeusmaksu: 30 707,46 €
  • Vakuusmaksu: 1 895,68 €
  • Vesimaksu: 22,50 €/hlö/kk
Pysäköintipaikat
  • Piha, Tolppapaikka: 30,00 €/kk
Kohteen tiedot
  • Talotyyppi: Kerrostalo
  • Asuntojen määrä: 43
  • Hissi: Rappu 35 A, Rappu 35 B
  • Valmistumisvuosi: 2005
  • Energialuokka: F2013
  • Lämmitys: Kaukolämpö
  • Ilmanvaihto: Koneellinen tulo/poisto
  • Kiinteistöhuolto: RTK-Palvelu Jyväskylä
  • Autopaikat: 33 kpl

Muut vapaat ja vapautuvat asunnot

Huoneistonumero Huoneistotyyppi Kerros Tila
3h+k+s 64,5 5/6 Vapautumassa
2h+kk+s 45,5 5/6 Vapaa
3h+k+s 70,5 5/6 Vapaa

Tupakointi on kiellettyä kaikissa asunnoissamme ja talojen yhteisissä tiloissa kuten rappukäytävissä sekä sauna- ja varastotiloissa.

Vuodesta 2019 lähtien tehdyissä uusissa asumisoikeussopimuksissa ja vuodesta 2020 tehdyissä vuokrasopimuksissa asukas on sitoutunut olemaan tupakoimatta kiinteistön alueella mahdollista erikseen osoitettua tupakointipaikkaa lukuun ottamatta. Uudiskohteissa savuttomuusehto on otettu käyttöön jo aiemmin.

Osa kiinteistöistämme on kokonaan savuttomia. Savuttomuus tarkoittaa sitä, että tupakointi on kiellettyä kiinteistössä, sen asunnoissa, parvekkeilla, piha-alueilla ja yhteisissä tiloissa.

Jätä meille asuntohakemus

Täyttämällä hakemuksen voit hakea meiltä vuokra-asuntoa, jättää asumisoikeushakemuksen sekä vapaisiin ja vapautuviin asuntoihin että varattuihin asumisoikeuskohteisiin. Saat asuntotarjouksen heti kun voimme tarjota toiveitasi vastaavaa asuntoa. Mikäli sinulla on kysyttävää, otathan yhteyttä asunnon tai kohteen myyntineuvottelijaan.

Tutustu asuntoon ennen päätöstä

Voit tutustua asuntoon ensin ja päättää vasta sitten, haluatko tehdä kanssamme sopimuksen. Mikäli olet hyväksynyt asumisoikeusasunnon asuntotarjouksen, pyrimme järjestämään sinulle mahdollisuuden tutustua asuntoon jo tarjouskierroksen aikana. Järjestämme jonkin verran myös yleisiä näyttöjä vapaissa asunnoissamme. Uudiskohteissa ei valitettavasti voi järjestää vastaavanlaisesti näyttöjä kuin jo valmistuneissa kohteissa.