UUDISKOHDE. Nyt sinulla on ainutlaatuinen mahdollisuus hankkia uusi, moderni koti asumisoikeustalosta! Tämä upea tilava kaksio tarjoaa asukkailleen nykyaikaisen asumisen mukavuudet ja laadukkaat materiaalivalinnat, jotka kestävät aikaa. Tässä asunnossa on ikkunoita kahteen ilmansuuntaan. Asunnossa yhdistyvät toiminnallisuus ja tyylikkyys, ja kodin kruunaa tilava lasitettu parveke. Asunnon keittiö ja olohuone ovat yhtenäistä avaraa tilaa, ja huoneesta kuljetaan myös parvekkeelle. Keittiön varustukseen kuuluu lattialiesi sekä jääkaappipakastin. Astianpesukoneelle ja mikroaaltouunille on tilavaraukset. Laatoitetussa kylpyhuoneessa on peilikaappi ja suihkuseinä sekä tilavaraus pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Oman saunavuoron voi halutessaan varata talon viihtyisästä yhteissaunasta. Tähän asumisoikeuskohteeseen on jatkuva haku. Asunnon kuvat ovat vastaavanlaisesta eri kerroksen asunnosta. Pintamateriaalien sävyt voivat vaihdella. Käyttövastike 1.1.2026 alkaen 737,63 €/kk
Kuopion Petoselle Pyörön alueelle on valmistunut marraskuun 2024 lopussa kaksi kerrostaloa, joissa on yhteensä 54 viihtyisää asumisoikeusasuntoa. A-talon osoite on Blominkatu 10 ja B-talon osoite Blominkatu 8. Osoitteisiin Blominkatu 10 ja Blominkatu 8 rakenteilla olevissa taloissa on erikokoisia asuntoja kaksioista neljän huoneen asuntoihin. A-talon 2-4 h asunnot ovat kooltaan 41,5-97,0 m² ja B-talon 2-3 h asunnot ovat kooltaan 38,0-60,5 m². Kaikissa asunnoissa on lasitetut parvekkeet ja osassa lisäksi omat saunat. B-talon asunnot ovat suunnattu yli 55-vuotiaille.
Petosen kaupunginosa sijaitsee Kuopion eteläpuolella. Tämä asumisoikeuskohde sijaitsee Petosen kaupunginosan palveluiden äärellä. Lähistöllä on päivittäistavarakauppoja, kirjasto, uima- ja jäähalli, sosiaali- ja terveysasema, apteekki sekä seurakuntakeskus. Kuopion keskustaan on matkaa reilu 10 km. Alueelta on hyvät julkisen liikenteen yhteydet.