Asumisoikeusasumista kahdessa sukupolvessa

Kuopiolainen Voutilaisen nelihenkinen perhe muutti noin neljä vuotta sitten Poukamankatu 19:ssä sijaitsevaan asumisoikeusasuntoon. Sittemmin elämäntilanne ja asunnontarve on muuttunut, mutta onneksi asumisoikeusasuntoa on helppo tarvittaessa vaihtaa.

Paloniementie 5 sijatsee metsän laidalla

– Ennen kuin muutimme Poukamankadulle, meillä oli omistusasunto. Yritimme varmaan vuoden verran myydä sitä. Myyminen oli niin työlästä, että silloin jo päätimme, ettemme enää osta uutta omistusasuntoa, Mirva Voutilainen muistelee. Asumisoikeusjärjestelmä oli Voutilaisille tuttu, sillä Mirvan miehen sisko oli joskus asunut asumisoikeusasunnossa. Niinpä perhe päätyi hankkimaan uuden kodin asumisoikeustalosta.

Onneksi niin, sillä aikuistuvien lasten perheessä elämäntilanne ja tilantarve muuttui nopeasti. – Kun tyttäremme muutti reilu vuosi sitten toiselle paikkakunnalle opiskelemaan, aloimme katsomaan pienempää asuntoa, Mirva kertoo. Juuri samoihin aikoihin TA:n uudet asumisoikeusasunnot Kuopion Saaristokaupungissa, Keilankannan kanavan varrella tulivat myyntiin. Voutilaiset tarttuivat heti tilaisuuteen ja ostivat asunnon rakenteilla olevasta Paloniementie 5:stä.

Helppo ja hyvin suunniteltu muutto

– Saimme lopulta juuri sen asunnon minkä halusimmekin, Mirva muistelee. Uudessa asunnossa oli yksi huone vähemmän kuin edellisessä. – Koska talo oli vasta rakenteilla, meillä oli lähes vuosi aikaa suunnitella muuttoa. Karsimme jo hyvissä ajoin tavaraa, sillä edelliseen asuntoon oli kertynyt hirveästi kaikkea jonninjoutavaa, muka aarteita, Mirva naurahtaa. Hyvin suunniteltu muutto sujuikin sitten aikanaan helposti.

Voutilaiset pystyivät myös vaikuttamaan uuden asuntonsa materiaalivalintoihin, koska ostivat asumisoikeuden hyvissä ajoin ennen talon valmistumista. – Valitsimme mieleisemme lattiamateriaalin ja keittiön työtason sekä ostimme lisähintaan astianpesukoneen jo valmiiksi. Hirveästi ei tarvinnut materiaaleja vaihdella, sillä tarjotut materiaalit olivat hillittyjä ja jokaisen makuun sopivia, Mirva toteaa.

Uuden talon rakennustyöt etenivät vauhdilla, ja talo valmistui huomattavasti arvioitua aiemmin jo toukokuussa 2019. – Saimme tiedon valmistumisesta kolme kuukautta etukäteen, joten ehdimme irtisanoa vanhan asunnon. Kaikin puolin meni siis muutto hyvin, Mirva kehuu.

Mirva Voutilainen kotonaan

Muutto toiselle puolelle kaupunkia

Uusi asunto sijaitsee eri puolelle kaupunkia kuin missä Voutilaiset ovat aina ennen asuneet. – Tuntuu, että täällä on mukavampaa kuin toisella puolella. Vielä on niin paljon nähtävää ja katseltavaa. Vettä on lähistöllä paljon ja hyvät lenkkimaastot, mitäpä sitä muuta kaipaakaan, Mirva toteaa.

Palveluita kaipaavalle lähistöltä löytyy myös ruokakauppa, koulut ja päiväkodit. Saaristokaupungin parhaita puolia ovat Mirvan mielestä kaunis luonto ja rauhallisuus. – Vaikka alue on aika tiheään asuttua, niin jotenkin täällä on luonnonläheistä. Lähellä on nähty merkkejä myös liito-oravista, joten ihan täyteen ympäristöä ei varmaankaan rakenneta, Mirva pohtii.

Asumisoikeusasunto nuorelle ensiasunnoksi

Hyvin pian Paloniementielle muuton jälkeen alkoi perheen 19-vuotias poika suunnitella muuttoa omaan asuntoon. Hän tutki Kuopion vuokra-asuntojen tarjontaa sekä vuokrahintoja ja totesi, että asumisoikeusasunnossa pääsee pienemmillä asumiskuluilla laadukkaampaan asuntoon. – Aatu oli onneksi ollut niin fiksu, että oli jo pidempään säästänyt rahaa, joten sai ostettua asumisoikeuskaksion pienellä lainalla, Mirva kertoo.

Sopiva asunto löytyi Rautaniemestä, Rantapuistonkatu 2:sta. – Aatun sisko on melkein kateellinen uudesta ja laadukkaasta asunnosta, sillä hän asuu itse Jyväskylässä vuokralla vanhassa talossa ja maksaa asumisestaan enemmän, Mirva toteaa.

Aatu on pian lähdössä armeijaan, mutta asunnon kuluista ei tarvitse huolehtia. – Asumisoikeusasuntoon saa samalla tavalla sotilasavustusta kuin vuokra-asuntoon, Mirva kertoo. Kela siis maksaa palvelusta suorittavan asumisoikeusasunnon todelliset asumismenot kuten vastikkeen, sähkölaskun sekä lainan korot. – Asumisoikeusasunto sopii hyvin myös ensiasunnoksi, Mirva toteaa.

Rantapuistonkatu 2:sta löytyi Aatulle ensiasunto

Katso kaikki Kuopion vapaat ja vapautuvat asunnot!

Teksti: Anu Vähäkallio

Kuvat: Mirva Voutilainen ja TA-Yhtiöt

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.