Eva löysi ensiasuntonsa ASO-uudiskohteesta – ”Kuin minulle tehty koti!”

Eva Reimann viihtyy erinomaisesti ensiasunnossaan, Helsingin Kruunuvuorenrannan valoisassa asumisoikeuskaksiossa. Asunto sijaitsee uudiskohteessa, ja Eva sai valita sinne sisustusmateriaaleja sekä tilata muutostöitä. Asumisoikeusasumista hän pitää loistavana ratkaisuna ja näkee sen sopivan erinomaisesti nuorille sekä opiskelijoille.

Asumisoikeusasuminen oli Evalle tuttua jo lapsuuskodista. Hän päätti itsekin muuttaa omaan ASO-asuntoon ammattikorkeakoulusta valmistuttuaan ja hakikin asumisoikeuden järjestysnumeron heti täytettyään 18.

– Tiesin, että järjestysnumero kannattaa hankkia jo hyvissä ajoin etukäteen, sillä pieni järjestysnumero voi helpottaa asunnon saamista muuton tullessa ajankohtaiseksi, Eva kertoo.

Opiskeluaikanaan Eva asui vanhempiensa luona ja kerrytti säästöjä tekemällä töitä opintojen ohella. Hän seuraili ASO-asuntojen tarjontaa aktiivisesti vuosien varrella. Sopiva kohde löytyi, kun Evan silmiin osui ennakkomarkkinointimateriaali Helsingin Kruunuvuorenrantaan rakentuvasta Turumankatu 22 -asumisoikeuskohteesta.

– Täytin asuntohakemuksen heti ensimmäisen haun käynnistyessä kohteeseen. Alueena Kruunuvuorenranta oli kiinnostanut minua jo pitkään, sillä siskonikin oli hankkinut sieltä ASO-asunnon.

Uudiskohde ei ollut Evalle ensisijaisena kriteerinä. Asunnon valmistumisajankohta sattui kuitenkin osumaan hänelle sopivaan ajankohtaan, joten asunnon hakeminen Turumankadun uudiskohteesta tuntui oikealta.

– Hain samasta talosta kolmeen eri kaksioon. Eräänä päivänä ollessani kuntosalilla sain soiton, jossa kerrottiin, että yhteen hakemistani asunnoista oli tullut peruutus. Olin jonossa seuraavana ja asunto olisi minun, mikäli olisin vielä kiinnostunut. Ja olinhan minä! Muistan hyvin tuon puhelun ja innostukseni tulevasta asunnostani, Eva muistelee.

Vastavalmistunut koti oli kuin itselle tehty

Eva pitää erityisesti kotinsa hyvästä pohjaratkaisusta, valoisuudesta ja siitä, että ikkunoita on lähes joka suunnalla. Koska hän haki kohteeseen heti ensimmäisenä hakuaikana, hän pääsi mukaan asunnon rakentamisprosessiin aikaisessa vaiheessa. Näin ollen hän sai vaikuttaa asuntonsa sisustusmateriaaleihin ja muutostöihin.

– Materiaaleissa oli valinnanvaraa laatoituksissa, kaapin ovien sävyissä sekä lattiamateriaalissa. Päädyin niiden osalta neutraaliin värimaailmaan, jotta ne kestäisivät hyvin aikaa, Eva kertoo.

– Muutostöitä halusin kylpyhuoneeseen ja eteiseen. Valitsin kylpyhuoneen allaskaappiin vetolaatikoston vakiomallina olleen kaapin sijaan; eteiseen valitsin peililiukuovikaapistot, sillä avattavat kaapit olisivat tehneet tilasta turhan ahtaan. Näin sain asuntooni myös kokovartalopeilin ilman, että sellaista tarvitsi kiinnittää erikseen seinään.

Evasta uudessa kodissa on mukavaa se, että asunnossa ei ole edellisten asukkaiden käytönjälkiä.

– Olen elämäni aikana muuttanut useamman kerran – niin uusiin kuin vanhoihinkin asuntoihin – ja kyllä uudessa asunnossa on oma viehätyksensä. Vastavalmistuneessa kodissa on sellainen fiilis, että se on juuri minua varten tehty, toteaa Eva.

Yhteisöllisyyttä naapurien kesken

Suuri osa uudiskohteen asukkaista muuttaa usein asuntoihinsa yhtä aikaa. Tämä helpottaa asukkaiden tutustumista toisiinsa ja luo omalta osaltaan yhteisöllisyyttä heidän välilleen. Näin Evakin on kokenut Turumankadun kohteessa; hän pitää kovasti asukkaiden välisestä yhteisöllisyydestä.

– Naapureita tulee moikattua aina kun kohdataan. Meillä on myös asukkaiden Facebook-ryhmä, jossa tiedotetaan ajankohtaisista asioista ja saadaan naapuriapua – kuten kerran, kun unohdin puhelimeni laturin työpaikalle. Sain tuon ryhmän avulla lainattua laturia naapurilta, ja tarjosin hänelle kahvipaketin kiitokseksi, Eva kertoo.

– Perjantaisin on lenkkisauna ja asukastoimikunta järjestää välillä ohjelmaa kerhotilassa. Joulukuussa meillä oli yhteinen joulukalenteri; laitoimme jouluvaloilla numerot 1–24 ikkunoihimme niin, että ne loistivat kalenterin luukkuina talven pimeydessä.

Eloisa Kruunuvuorenranta on tulevaisuuden kaupunginosa

Eva viihtyy hyvin Kruunuvuorenrannassa ja kokee, että alueen palvelut ovat erinomaiset.

– Täältä löytyy aivan ihana K-Market, jossa on todella ystävällinen henkilökunta. Sen lisäksi täällä on Alepa, R-kioski ja pari ravintolaa: Kruunu Pizzeria, josta saa erinomaisia pizzoja, ja hyvää lounasta tarjoava Vene Bar Bistro -sporttibaari.

Alueelta löytyy myös peruskoulu, päiväkoteja, kampaamopalveluja sekä kauneushoitola. Lähellä Turumankadun asumisoikeusasuntoja sijaitsee lisäksi Kauppakeskus Saari, josta löytyy lisää ruokakauppoja, ravintoloita, apteekki, kirjasto ja kuntosali. Alueella järjestetään kevät- ja kesäaikaan myös ulkokirpputoreja.

– Liikuntamahdollisuuksia tarjoavat lähistöllä oleva ulkokuntosali ja lenkkeilymaastot muun muassa Stansvikin metsäpoluilla. Talviaikaan täällä on avantouintiakin, Eva tietää.

Suora kulkuyhteys Helsingin keskustaan järjestyy Kruunuvuorenrannasta ympärivuotisella lauttayhteydellä; matka kestää noin 20 minuuttia, ja Eva käyttää sitä usein etenkin viikonloppuisin.

– Täältä kulkee lisäksi busseja Herttoniemen metroasemalle, josta voi hypätä metroon tai toiseen bussiin. Kulkuyhteydet ovat mielestäni hyvät, vaikka tämä alueena onkin hieman syrjässä ja autopaikkoja on rajoitetusti. Tulevaisuudessa täältä kuitenkin pääsee helposti raitiovaunulla keskustaan Kruunusiltojen kautta.

Kruunuvuorenrannan Eva näkee tulevaisuuden kaupunginosana. Toistaiseksi alueella on paljon työmaita, ja alue kehittyy paljon vielä lähivuosina.

– Tämä oli minulla kyllä tiedossa jo asuntoa hakiessani, ja hyväähän kannattaa odottaa! Näen tällä alueella pelkkää potentiaalia, Eva kertoo.

ASO-asuminen on edullista ja huoletonta – Sopii loistavasti nuorille

Eva ei haluaisi toistaiseksi sitoutua omistusasuntoon, vaikka ei olekaan poissulkenut ajatusta omakotitalon rakennuttamisesta vielä jonain päivänä. ASO-asunto sopii loistavasti hänen nykyiseen elämäntilanteeseensa. Eva pitää asumisoikeusasumisen hyvinä puolina erityisesti edullisia asumiskustannuksia, turvallisuutta ja vapautta.

– Asumisoikeusasunto on sopiva välimalli vuokralla asumisen ja omistusasunnon välillä. Tässä ei tarvitse esimerkiksi
pelätä sitä, että vuokranantaja haluaa myydä asunnon.

– ASO-asuminen on edullisempaa kuin alueella vastaavanlaisessa asunnossa vuokralla asuminen. Pääkaupunkiseudulla ASO-asunnon vastike sekä ASO-maksun mahdollinen laina ovat hyvin suurella todennäköisyydellä edullisempi vaihtoehto markkinahintaiseen vuokra-asuntoon verrattuna.

– Jos elämäntilanteeni joskus muuttuu ja haluan muuttaa pois, se onnistuu helposti kolmen kuukauden sisällä ilmoituksestani. En joudu odottelemaan asunnon menemistä kaupaksi, mikä on hyvä juttu varsinkin hiljentyneessä asuntomarkkinatilanteessa.

Eva on tyytyväinen, että sai tutustua ASO-asumiseen vanhempiensa kautta. Hän arvelee, ettei olisi muutoin huomannutkaan hakea asumisoikeusasuntoa itselleen.

– Asumisoikeusnumeron hakeminen on vaivatonta, eikä se sido vielä mihinkään. ASO-asuntoon pääsee käsiksi huomattavasti pienemmällä rahasummalla kuin omistusasuntoon. Asunnosta saa pois muuttaessaan ASO-maksun takaisin indeksillä tarkistettuna, ja näin ollen säästetty pesämuna käy vaikka omistusasunnon lainan omarahoitusosuutena, Eva kertoo.

– Asumisoikeusasuminen sopii myös opiskelijoille, sillä asuntoon voi saada asumistukea. Asunnon voi myös vuokrata eteenpäin erillisellä sopimuksella määräajaksi, jos elämäntilanne sen vaatii, esimerkiksi vaihtoon lähtiessä opiskeluaikana.

Eva kannustaakin erityisesti nuoria tutustumaan asumisoikeusasuntomarkkinoihin.

– ASO-asuminen on huolettomampaa ja edullisempaa sekä sopii monenlaisiin elämäntilanteisiin joustavuutensa myötä!

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.