Asumisoikeusasunto, Revonkuja 7, Välivainio, 90530, Oulu

Yksiö | 1h+kk+s+alk | 38 m²

509,17 €/kk

Käyttövastike

20 662,18 €

Alustava asumisoikeusmaksu

Revonkujalla tarjolla viihtyisä saunallinen yksiö kuudennesta kerroksesta. Asunto vapautuu 18.2.2026 alkaen.

Ikkunanäkymät ja ranskalainen parveke ovat Paulaharjuntien yli omakotitaloalueen suuntaan. Tässä asunnossa on iso ja valoisa oleskelutila. Keittokomerossa on kompaktisti kaikki keittiön mukavuudet, kuten vakioliesi, jääpakastinkaappi ja astianpesukone. Makuutilana toimii alkovi, jonka päässä on vaatekaapit liukuovilla. Pesuhuone on tilava. Siellä on wc-varustuksen lisäksi suihku, pyykkikaappi ja tilavaraus omalle pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Oman saunan lämmöstä voi nauttia vaikka joka päivä. Asuntoa tarjotaan asumisoikeushakemusten perusteella. Sisäkuvat ovat vastaavasta alemman kerroksen asunnosta.

Revonkuja 7 on 6-kerroksinen kerrostalokohde rauhallisella ja viihtyisällä Välivainion asuinalueella. Alueella on hyvät lähipalvelut. Kohteen asuntoja on yhden huoneen asunnoista aina isoihin perheasuntoihin 4h+k+s.

Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat huoneistokohtaiset irtainvarastot, ulkoiluvälinevarasto, pesula sekä kuivaushuone. Asunnoissa on astianpesukoneet. Kohteessa on huoneistokohtaiset vesimittarit ja vesilaskutus tasataan vuosittain todellisen kulutuksen mukaan.

Alue sijaitsee Oulujoen pohjoispuolella, pyöräilymatkan päässä keskustasta ja yliopistosta. Kohteesta on hyvät kulkuyhteydet. Alppilan, Välivainion ja Tuiran monipuoliset palvelut ovat lähistöllä.

Yhteydenotot
Karoliina Rajaniemi 0409222673 karoliina.rajaniemi@ta.fi
Perustiedot
  • Osoite: Revonkuja 7 A 28, 90530 Oulu
  • Asuinalue: Välivainio
  • Postinumero: 90530
  • Postitoimipaikka: Oulu
  • Valmistumisvuosi: 2012
  • Asumismuoto: Asumisoikeus
  • Huoneistotyyppi: 1h+kk+s+alk
  • Huoneita: 1
  • Pinta-ala: 38 m²
  • Huoneistoala yhteensä: 38 m²
  • Kerros/kerroksia: 6/6
  • Hissi: Kyllä
  • Oma sauna: Kyllä
  • Parveke: Kyllä
  • Tupakointi kielletty: Kyllä
  • Lemmikit sallittu: Kyllä
Sopimus ja maksut
  • Käyttövastike: 509,17 €/kk
  • Alustava asumisoikeusmaksu: 20 662,18 €
  • Vakuusmaksu: 1 018,34 €
  • Vesimaksu: Ennakko 17,30 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan
Pysäköintipaikat
  • Piha, Tolppapaikka: 15,00 €/kk
  • Halli, Tolppapaikka: 35,00 €/kk
Kohteen tiedot
  • Talotyyppi: Kerrostalo
  • Asuntojen määrä: 70
  • Hissi: Rappu 7 B, Rappu 7 A
  • Valmistumisvuosi: 2012
  • Lämmitys: Kaukolämpö
  • Ilmanvaihto: Asuntokohtainen tulo/poisto
  • Kiinteistöhuolto: Alltime Suomi Oy Oulu
  • Autopaikat: 59 kpl

Muut vapaat ja vapautuvat asunnot

Huoneistonumero Huoneistotyyppi Kerros Tila
3h+k+s 70,5 2/6 Vapautumassa
1h+kk+s+alk 38,0 6/6 Vapautumassa
2h+kk+s 43,5 5/6 Vapaa

Tupakointi on kiellettyä kaikissa asunnoissamme ja talojen yhteisissä tiloissa kuten rappukäytävissä sekä sauna- ja varastotiloissa.

Vuodesta 2019 lähtien tehdyissä uusissa asumisoikeussopimuksissa ja vuodesta 2020 tehdyissä vuokrasopimuksissa asukas on sitoutunut olemaan tupakoimatta kiinteistön alueella mahdollista erikseen osoitettua tupakointipaikkaa lukuun ottamatta. Uudiskohteissa savuttomuusehto on otettu käyttöön jo aiemmin.

Osa kiinteistöistämme on kokonaan savuttomia. Savuttomuus tarkoittaa sitä, että tupakointi on kiellettyä kiinteistössä, sen asunnoissa, parvekkeilla, piha-alueilla ja yhteisissä tiloissa.

Jätä meille asuntohakemus

Täyttämällä hakemuksen voit hakea meiltä vuokra-asuntoa, jättää asumisoikeushakemuksen sekä vapaisiin ja vapautuviin asuntoihin että varattuihin asumisoikeuskohteisiin. Saat asuntotarjouksen heti kun voimme tarjota toiveitasi vastaavaa asuntoa. Mikäli sinulla on kysyttävää, otathan yhteyttä asunnon tai kohteen myyntineuvottelijaan.

Tutustu asuntoon ennen päätöstä

Voit tutustua asuntoon ensin ja päättää vasta sitten, haluatko tehdä kanssamme sopimuksen. Mikäli olet hyväksynyt asumisoikeusasunnon asuntotarjouksen, pyrimme järjestämään sinulle mahdollisuuden tutustua asuntoon jo tarjouskierroksen aikana. Järjestämme jonkin verran myös yleisiä näyttöjä vapaissa asunnoissamme. Uudiskohteissa ei valitettavasti voi järjestää vastaavanlaisesti näyttöjä kuin jo valmistuneissa kohteissa.