Pintaremontilla persoonallinen ASO-koti

Jyväskyläläinen Juha Tikka on tehnyt ASO-kodistaan pintaremontilla persoonallisen ja kauniin kokonaisuuden. Upeissa järvimaisemissa, rauhallisella Väinölän alueella sijaitseva rivitaloasunto täyttää asukkaidensa toiveet.

115952 Isannoitsijantie 43 B 105

Vuonna 2020 Juha Tikka muutti puolisonsa Emmi Lehvosen kanssa ihastuttavaan asumisoikeuskolmioon, joka oli valmistunut 2014. – Sijainnin vuoksi tähän päädyttiin. Mietittiin heti, että tehdään tähän kunnon terassi. Maisema on niin upea, että siihen kannattaa panostaa, Juha Tikka muistelee.

Terassin rakentaminen ja muut remonttityöt sujuivat helposti, sillä Juha on rakennusalan ammattilainen. Yli kymmenen vuotta rakennusalalla ollut ja nykyisin yrittäjänä työskentelevä Juha suunnitteli ja rakensi terassin itse. – Jos et ole ammattilainen itse, suosittelen ammattilaisen palkkaamista, jotta lopputuloksesta tulee siisti ja pitkäikäinen. Ammattilaisilla on myös kunnon välineet käytössä, Juha toteaa. Mikäli asumisoikeusasunnon remontointiin palkkaa ammattilaisen, voi työn osuuden vähentää verotuksessa kotitalousvähennyksenä.

Terassi

Tikkojen terassi on noin 15 neliön kokoinen ja valmistettu kyllästetystä kestopuusta. Kestopuuterassia tulee huoltaa vuosittain, jotta se pysyy hyvässä kunnossa. – Keväällä pesimme terassin ja vedin öljyä pintaan, ei siinä kauan mennyt, Juha kertoo.

Terassin rakentamisen lisäksi Juha ja Emmi ovat muun muassa maalanneet seiniä, lisänneet keittiöön hyllyjä ja asennuttaneet asuntoon ilmalämpöpumpun. – Viime kesä oli niin kuuma, että halusimme ilmalämpöpumpun viilennystarkoitukseen, Juha Tikka toteaa. Ilmalämpöpumpun voi asentaa vain ammattilainen. Ilmalämpöpumppu on hyvitettävä muutostyö, joten asumisoikeusasukas voi pois muuttaessaan saada hyvitystä hankkimastaan pumpusta.

Yksityiskohta

– Olemme miettineet, että jossain vaiheessa laminaattilattia pitäisi uusia ja portaat haluaisimme myös maalata. Ne ovat kuitenkin sen verran isoja remontteja, että mietitään rauhassa, Juha pohtii.

Makuuhuone extra

Makuuhuoneessa on näyttävä tapetti. Työhuoneeseen Juha maalasi sapluunan avulla upean Marimekko -kuvion.

Olohuone 1

Tehosteseinät tuovat väriä ja lämmintä tunnelmaa Juhan ja Emmin kotiin.

Muu 2

Juha Tikan ja Emmi Lehvosen perheeseen kuuluu myös labradorinnoutajan pentu Myy ja kuvasta puuttuva Martta-kissa.

Lisää kuvia Juhan ja Emmin ihastuttavasta kodista voit katsoa TA-Lehden artikkelista.

Lue lisää omatoimiremonteista ja TA:n tarjoamista materiaalipaketeista.

Tutustu Isännöitsijäntie 43 asumisoikeuskohteeseen.

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.