Tämä koti tarjoaa tilaa, mukavuutta ja helppoa asumista. Olohuone, ruokailutila ja avokeittiö yhdessä muodostavat viihtyisän kokonaisuuden, jossa on mukava viettää aikaa. Kolme makuuhuonetta puolestaan mahdollistavat monipuolisen tilankäytön perheen tarpeiden mukaan – ne soveltuvat mainiosti niin makuutiloiksi, työhuoneeksi kuin harrastustilaksikin. Oman saunan lempeät löylyt, erillinen WC ja tilava kylpyhuone lisäävät arjen sujuvuutta ja asumismukavuutta.
Tee sopimus nyt – saat kahden ensimmäisen kuukauden käyttövastikkeen hintaan 0 € ja vakuusmaksun 250 €. Edut ovat voimassa 15.4.2026 saakka ja koskevat vain uusia asiakkaita. Vesi- ja autopaikkamaksut normaalisti. Edellyttää 12 kuukauden asumista.
Tässä kohteessa myös hintatakuu – tämän kohteen vastikehinta ei tule nousemaan vuosien 2026 ja 2027 aikana!
Tourulan Pajalaan, entisen Kivääritehtaan alueelle, tammikuun 2026 lopulla valmistuneita laadukkaita asumisoikeusasuntoja. Hahlo 3 ja 7 koostuu kahdesta asuinrakennuksesta, joissa on kaikkiaan 47 asumisoikeusasuntoa. Asuinrakennuksista toinen on kaksikerroksinen paritalo ja toinen 4-5 kerroksinen kerrostalo, jossa on kaksikerroksinen väliosa.
Talossa on myös monipuoliset yhteistilat: huoneistokohtaiset irtaimistovarastot, ulkoiluväline- ja lastenvaunuvarastot, kerhotila, sauna, pesula ja kuivaushuone. Rakennusten yhteydessä on pysäköintihalli. Kohteen asukkaille on yhteensä 26 kpl autopaikkoja, joista 24 kpl on hallipaikkoja ja loput 2 kpl pihapaikkoja.
Asunnot sijaitsevat ihanteellisella sijainnilla, lähellä keskustan ja Seppälän alueen monipuolisia palveluita sekä toimivia liikenneyhteyksiä. Alueella pärjää myös hyvin ilman omaa autoa hyvien kävely- ja pyöräteiden sekä joukkoliikenneyhteyksien vuoksi. Kivääritehtaan alue kuuluu valtakunnallisesti arvokkaaseen rakennettuun perintöön, ja alueen asukkaat pääsevätkin nauttimaan alueen kauniista kulttuurihistoriallisesta ympäristöstä, suojelluista rakennuksista sekä laadukkaista ja vehreistä, puistomaisista piha-alueista.
Vedenkulutus mitataan huoneistotokohtaisesti. Vedestä maksetaan henkilölukuun perustuva vesimaksuennakko joka tasataan kulutuksen mukaisesti.
Yleinen arvonlisäverokanta nousi 24 prosentista 25,5 prosenttiin 1.9.2024 alkaen. Valtion tukemassa asumisoikeustalossa Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen hyväksymistä rakennus- tai hankintakustannuksista (hankinta-arvo) voidaan kerätä asumisoikeusmaksuina enintään 15 prosenttia. Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus on hyväksynyt kohteen rakennuskustannukset 24 prosentin verokannalla. Mikäli asumisoikeushankkeen rakennuskustannukset nousevat arvonlisäverokannan korotuksesta johtuen, voidaan asumisoikeusmaksuja joutua tarkistamaan, kuitenkin alle 1,5 %:ia. Mahdolliset asumisoikeusmaksujen tarkistukset tehdään kohteen valmistumisen jälkeen. Asumisoikeusmaksujen tarkistamisesta tiedotetaan asumisoikeuden haltijoita kirjallisesti.