Heti vapaana kaksitasoinen rivitalohuoneisto sijaitsee aivan Työtjärven rannan tuntumassa. Suoraan kotiovelta pääset upeille ulkoilureiteille nauttimaan luonnosta. Yläkerrassa sijaitsee valoisa olohuone ja keittiö, sekä wc. Makuuhuoneet ovat omassa rauhassaan alakerrassa. Toisesta makuuhuoneesta on käynti terassille. Alakerrassa sijaitsee myös tilavat sauna ja pesuhuone. Asunnossa on myös vaatehuone, joka sijaitsee alakerrassa portaita vastapäätä.
Tässä asumisoikeusasunnossa on vuokrausmahdollisuus silloin, kun asumisoikeushakijoita ei ole. Mikäli vuokraat tämän asumisoikeusasunnon, vuokrasopimus voidaan tehdä määräaikaisena enintään kahdeksi vuodeksi. Määräaikaisuudesta huolimatta vuokralaisella on oikeus irtisanoa vuokrasopimus kolmen kuukauden irtisanomisajalla. Mikäli asunnolle ei ole kahden vuoden määräaikaisen vuokrasopimuksen päättyessä kysyntää asumisoikeusasuntona, vuokrasopimusta voidaan jatkaa.
Harjutie 8 on rivitalokohde Hollolan Työtjärven mahtavissa rantamaisemissa. Kohteessa on 2 taloa, joista toinen on 1-kerroksinen ja toinen 2-kerroksinen, huoneistoja on kaikkiaan 14. Talot sijaitsevat rauhallisella ja lapsiystävällisellä alueella, upeiden lenkkimaastojen ääressä. Palveluita löytyy Soramäen ostoskeskuksesta muutaman kilometrin päästä eikä Hollolan kuntakeskukseenkaan ole matkaa kuin neljä kilometriä.
Vedenkuulutus mitataan huoneistotokohtaisesti. Vedestä maksetaan henkilölukuun perustuva vesimaksuennakko joka tasataan kulutuksen mukaisesti.