Asunnon kuvaus
Viihtyisä kaksitasoinen saunallinen rivitalokolmio Helsingin Kivikossa odottaa uusia asukkaitaan. Sisäänkäynnin yhteydessä on oma viihtyisä pieni piha-alue, jonka lisäksi talon takana on kaikkien asukkaiden käytössä viljelylaatikoita puutarhanhoidosta innostuneille.
Tässä modernissa rivitaloasunnossa on yläkerrassa makuuhuoneet sekä kylpyhuone ja sauna. Alakerrassa on keittotilan ja olohuoneen yhdistelmä sekä erillis-wc, jonka yhteydessä on myös suihku. Keittotilassa on vakiovarusteena induktioliesi ja tilavaraus astianpesukoneelle. Asunnossa on laminaattilattiat ja kylpyhuoneen seinät ja lattia ovat laatoitetut. Taloyhtiössä on talosauna, pesula, kuivaushuone sekä kerhotila. Sisäpihalla on asukkaiden yhteinen oleskelu- ja leikkipaikka.
Huom. Digistailauskuva on vastaavanlaisesta asunnosta, jossa on hieman erisävyinen lattia.
Tietoa kohteesta, jossa asunto sijaitsee
Hintatakuu – tämän kohteen vastikehinta ei tule nousemaan vuosien 2025 ja 2026 aikana!
Etelä-Kivikossa sijaitseva Muinaisrannantie 7 koostu rivi- ja luhtikerrostaloista, joiden stadionia muistuttava profiili kuvastaa luonnonläheisen alueen loistavia mahdollisuuksia monipuoliseen harrastamiseen.
Etelä-Kivikon alue on luonnonkaunista ja kumpuilevaa maastoa, jonka hienoja avokallioita on pyritty säilyttämään mahdollisimman paljon. Kivikosta löytyy luontopolkujen lisäksi hiihtohalli sekä liikuntapuisto, jossa on mm. yksi Helsingin suosituimmista frisbeegolf -radoista.
Kivikko sijaitsee liikenteellisesti loistavalla paikalla Kehä I:n varrella ja kävelymatkan päässä Myllypuron metroasemasta. Lähin päiväkoti sijaitsee aivan vieressä ja lähin alakoulu reilun kilometrin päässä. Kivikossa on myös oma terveysasema. Metropolia ammattikorkeakoulun Myllypuron kampus sijaitsee noin 1,5 kilometrin päässä. Muutaman kilometrin päässä on kauppakeskus Itis, jossa on runsaasti erilaisia erikoisliikkeitä, päivittäistavarakauppoja sekä muita palveluita.
Muinaisrannantie 7:n kaikissa asunnoissa on laminaattilattiat ja kylpyhuoneisiin laatoitetut seinät ja lattiat. Asumisviihtyvyyttä lisäävät sälekaihtimet ja keittiöissä on vakiona induktioliesi. Asuntojen lämmitys toteutetaan vesikiertoisella lattialämmityksellä ja rakennukset on liitetty kaukolämpöverkkoon. Luhtitalossa on hissi helpottamassa liikkumista ylemmän kerroksen asuntoihin.
Rakennusten keskellä on yhteinen oleskelu- ja leikkipaikka. Lisäksi rivitalon takana on kaikkien asukkaiden käytössä oleva viljelyalue, jossa on istutuslaatikoita puutarhanhoidosta kiinnostuneille. Luhtikerrostalon pohjakerroksessa on jaetut yhteistilat, mm. polkupyörä- ulkoiluvälinevarasto ja lastenvaunuvarasto. Ensimmäisessä kerroksessa on kerho- ja saunatilat sekä pesula. Katetut autopaikat, kaikkiaan 26 kappaletta, sijaitsevat tontin itäreunalla.