Asuinympäristö viihtyisäksi ja naapureista uusia ystäviä

Asukastoiminta voi olla parhaimmillaan mukavaa ajanvietettä ja siitä voi saada eri-ikäisiä ystäviä. Kaarinalaisen Kirjosieponkadun asumisoikeustalon asukastoimikunnassa on tällä hetkellä kolme naista, jotka ideoivat tapahtumia mielellään.

– Meillä synkkaa hyvin. Kokoonnumme vuorotellen toistemme luo suunnittelemaan ja juttelemaan talon asioista, asukastoimikuntaan kuuluva asukas Sirkka Selin kertoo.

Asukastoimikunnat voivat järjestää yhdessä monenlaisia tapahtumia. Kirjosieponkadulla on keväisin pihatalkoot, kesäisin nyyttikestiperiaatteella toimiva kesäpiknik talon pihalla ja joulun alla glögit taloyhtiön kuivaushuoneessa. Lisäksi osa asukkaista käy viikoittain yhteislenkillä.

– Yhteinen tavoitteemme on hyvän yhteishengen luominen ja se, että yritämme pitää talomme ja pihapiirimme siistinä ja kauniina kaikkien asukkaiden yhteiseksi hyväksi, Selin kiteyttää.

Vapaaehtoista toimintaa yhteiseksi hyväksi

Asumisoikeusasunnoissa toimivien asukastoimikuntien pääasiallinen tavoite on parantaa asumismukavuutta ja viihtyisyyttä järjestämällä asukkaille yhteisiä tapahtumia kuten talkoita, asukasiltoja tai muuta yhteistä toimintaa. Asukastoimikunta voi tehdä isännöitsijälle kiinteistöön ja asumiseen liittyviä kehitysehdotuksia. Toiminta perustuu vapaaehtoisuuteen ja asukkaiden aktiivisuuteen.

– Tampereen Vuoreksessa sijaitsevan asumisoikeustalon asukastoimikunta on perustanut myös oman Facebook-ryhmän, jossa asukkaat voivat vaikkapa keskustella päivittäisistä talon asioista, kertoo isännöitsijä Jaakko Antinlaakso, joka on myös itse ryhmässä mukana. Isännöitsijällä on muutenkin positiivisia kokemuksia asukastoiminnasta. – Perinteisten talkoiden lisäksi asukkaat ovat järjestäneet mm. pihakirppiksiä ja tavaroiden kierrätyspisteitä, Antinlaakso kertoo.

Asukastoimikunnat valitaan asumisoikeuskohteissa kerran vuodessa järjestettävissä asukaskokouksissa. Toimintaan pääsee mukaan osallistumalla isännöitsijän tai asukastoimikunnan kutsumaan asukaskokoukseen ja ilmaisemalla siellä kiinnostuksensa. Kaikissa taloissa asukastoimikuntaa ei ole ollenkaan, ja joissain voi olla yksi luottamushenkilö joka toimii yhteyshenkilönä. Myös vuokrataloissa on  mahdollisuus asukastoimintaan.

 

Pihatalkoot pystyyn

Monessa talossa on seuraavaksi vuorossa jokakeväiset pihatalkoot. Kaarinalaisen Kirjosieponkadun pihalla ohjelmassa on pihatöitä kuten mm. kukkien istutusta sekä tietenkin makkaran paistoa ja jutustelua naapureiden kanssa.

Jos omassa talossa ei ole asukastoimikuntaa tai yhteyshenkilöä eikä talkoista ole tiedotettu, voi kuka tahansa asukas ryhtyä järjestämään talkoot. Oman talon isännöitsijältä saa lisätietoja talkoiden järjestämisestä, talkootarjoiluja unohtamatta.

Sirkka Selin miettii, että moni saattaa pelätä asukastoimikunnassa mukana olemisen tuovan mukanaan velvollisuuksia ja vievän paljon aikaa. – Itse olen kokenut tämän mukavana asiana ja saanut tätä kautta uusia ystäviä. Naapureiden tunteminen myös lisää turvallisuuden tunnetta, kun naapurin ovikelloa voi mennä soittamaan jos tulee jokin hätä, Selin kertoo.

Kirjosieponkadun kukat

Ajankohtaista

Esittelyssä Hanna Haapalahti, TA-Asumisoikeus Oy:n hallituksen uusi asukasjäsen

Kierrätys on osa toimivaa asumista

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy toteuttaa TA-Yhtymä Oy:lle omakehitteisen asuinkerrostalokohteen KVR-urakkana.

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy on aloittanut uuden asuinkerrostalon rakentamisen Turun Herttuankulmaan

TA:n kodeissa viihdytään – 82 prosenttia asukkaista arvioi asumisviihtyvyytensä hyväksi tai kiitettäväksi

ASO-asunnon voi saada nopeastikin – näin löydät ja haet sinulle sopivan kodin 

Asumisen TAlkshow -podcast: Turvallisuus kodeissamme – mitä jokaisen asukkaan pitäisi tietää? 

Vehreä kattoterassi.

TA:n kodit suunnitellaan hyvää arkea varten

ASO- eli asumisoikeusasunnon rahoitus – nämä asiat sinun kannattaa tietää siitä

Seponkatu 5:n uudiskohde esittelyssä 3.6. – tule tutustumaan

Uusia asumisoikeusasuntoja Hatanpäälle – asukashaku on alkanut

Asiakaspalvelumme sulkeutuu torstaina 28.5. klo 13

Uusia asumisoikeusasuntoja Helsingin Malminkartanoon – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtymä-konsernin vuosikertomus ja vastuullisuusraportti 2025 on julkaistu  

Uusia vuokra-asuntoja Riihimäelle – asukashaku on alkanut

Kurkkaus arkeen asumisoikeuskodissa – Iida Kalanti esittelee kotiaan

TA osallistuu HSY:n kierrätyslähettiläskampanjaan

Asumisen TAlkshow -podcast: Miten ASO-asunnon rahoitus toimii? 

Uusia vuokra-asuntoja Vaajakoskelle – asukashaku on alkanut

Uusia vuokra-asuntoja Taskilaan – asukashaku on alkanut

Suositut ASO-infotilaisuudet saavat jatkoa – seuraava tilaisuus toukokuussa

ASO-asukkaan ääni: kolme yleisöä eniten puhuttelevinta kokemusta

Malmille 48 uutta asumisoikeusasuntoa – asukashaku on alkanut

Asumisen Talkshow -podcast – ASO-asukkaat äänessä: millaista ASO-asuminen on?

Tuiran ikääntyneille suunnattujen vuokra-asuntojen haku on käynnistynyt

Miten pyrimme ympäristöystävälliseen lämmitykseen TA:n kodeissa?

ASO ei ole vain järjestelmä – se on koti.   

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.