Persoonallisella pohjaratkaisulla varustettu ensimmäisen kerroksen tilava yksiö vuonna 2020 valmistuneessa asumisoikeustalossa!
Ensimmäisen kerroksen asumisoikeusyksiö tarjolla. Asunto sopii hyvin arkeen, jossa arvostetaan selkeää pohjaratkaisua, omaa rauhaa ja toimivia neliöitä.
Pohjaratkaisu on persoonallinen ja avara. Huoneeseen mahtuu luontevasti sekä oleskelu- että ruokailutila, ja alkovissa on selkeä paikka sängylle. Keittotila on osa avointa kokonaisuutta, ja siellä on tilavaraus sekä liitännät astianpesukoneelle.
Lasitettu parveke tuo asuntoon mukavaa lisätilaa esimerkiksi aamukahville tai rauhalliseen rentoutumiseen. Tilava, laatoitettu kylpyhuone lisää asumismukavuutta, ja siellä on liitäntä pyykinpesukoneelle. Ikkunoissa valmiina olevat sälekaihtimet helpottavat arkea.
Kokonaisuus tarjoaa toimivan ja viihtyisän kodin Helsingin palvelujen ja liikenneyhteyksien äärellä.
Moderni asumisoikeuskohde Mellunkylässä
Sinkilätie 8:n modernit asumisoikeusasunnot sijaitsevat Mellunkylässä Koillis-Helsingissä. Asunnot on rakennettu hyvälle paikalle uudelle alueelle, kävelymatkan päähän Mellunmäen metroasemasta.
Tontilla on kaksi kerrostaloa ja rivitalo. Kerrostalossa on 41 asuntoa ja rivitalossa seitsemän asuntoa. Kaksitasoiset rivitaloasunnot ovat 101-neliöisiä neljän huoneen asuntoja. Kerrostaloasunnoissa on puolestaan valinnanvaraa yksiöistä viiden huoneen asuntoihin, kooltaan 34,5–99 m².
Kerrostaloasunnoissa on lasitetut parvekkeet, ja joissain asunnoissa on lisäksi myös lasitettu kattoterassi. Rivitaloasunnoissa on huoneistopiha, jonka yhteydessä on terassi, sekä yläkerrassa parveke. Suojaisalla sisäpihalla on leikkipaikka lapsille. Rivitaloasunnoilla on asunnon yhteydessä autosuoja, ja kerrostaloasuntojen autopaikat on sijoitettu kerrostalojen ja Länsimäentien väliin.
Asukkaiden käytössä on monipuoliset yhteistilat kerrostalojen maantasokerroksissa. Käytettävissä on kerhohuone- ja saunatilat, pesula ja kuivaushuoneet sekä lastenvaunu- ja ulkoiluvälinevarastot.
Luonnonläheisessä Mellunkylässä palvelut ovat lähellä
Sinkilätie 8:n asunnot sijoittuvat aivan koulun, päiväkodin, Naulakallionpuiston ja Ojapuiston liikuntapuiston viereen. Arkipäivän palvelut kuten kaupat, peruskoulu ja päiväkodit ovat kävelyetäisyydellä. Lähellä on myös mm. terveysasema, kirjasto ja nuorisotalo. Lisää palveluja on muutaman kilometrin päässä kauppakeskus Itiksessä.
Mellunmäen metroasema on lyhyen kävelymatkan päässä, ja metrolla pääsee kätevästi helposti esimerkiksi Itäkeskukseen, Helsingin keskustaan ja vaikka Espooseen. Mukavat ulkoilumaastot alkavat lähes kotiovelta, ja lähistöllä on runsaasti erilaisia harrastusmahdollisuuksia.