Lisää uusia vuokra-asuntoja Finnooseen – asukkaaksi voi nyt hakea

Espooseen, Finnoon asuinalueelle valmistuu lisää uusia vuokra-asuntoja. TA-Yhtiöt rakennuttaa osoitteeseen Peijinkatu 1 A ja 2 A kaksi kerrostaloa, joihin tulee yhteensä 89 vuokra-asuntoa. TA-Yhtiöillä on valmistumassa Finnooseen myös toinen vuokra-asuntokohde sekä asumisoikeusasuntoja.

Peijinkatu 1A ja 2A havainnekuva

Peijinkadun vuokra-asunnot valmistuvat arviolta huhtikuussa 2024. Ensimmäinen hakuaika on 24.11-10.12.23, jonka jälkeen kohteeseen on jatkuva haku. Ensimmäisen hakuajan jälkeen tehdään ensimmäiset asukasvalinnat.

TA-Yhtiöihin kuuluva TA-Asumisoikeus Oy rakennuttaa vuokratalojen viereen kaksi asumisoikeuskerrostaloa osoitteeseen Peijinkatu 1B ja 1C. Asumisoikeusasunnot ovat myös rakenteilla, ja vielä vapaisiin asumisoikeusasuntoihin voi edelleen hakea asukkaaksi. Myös asumisoikeusasuntojen arvioitu valmistumisajankohta on huhtikuussa 2024.

Rakennuskohteiden pääurakoitsijana toimii Lujatalo Oy ja arkkitehtisuunnittelusta on vastannut Arkkitehdit Anttila & Rusanen Oy.

Monipuolinen asuntovalikoima tarjoaa vaihtoehtoja

Peijinkadun vuokratalojen laajassa asuntovalikoimassa on yksiöitä, kaksioita, kolmioita sekä neljän ja viiden huoneen asuntoja. Asuntojen koot vaihtelevat 31 neliöstä aina 98 neliöön. Pohjaratkaisut ovat toimivia sekä avaria, ja neliöt on pyritty hyödyntämään fiksusti. Asuintilat jatkuvat lasitetulle parvekkeelle.

Asukkaiden käyttöön valmistuu myös monipuoliset yhteistilat.

– Talossa on talosauna, talopesula ja kuivaushuoneet sekä kerhotila. Lisäksi asukkaiden käytössä on ulkoiluväline- polkupyörä- ja lastenvaunuvarastot sekä huoneistokohtaiset irtainvarastot. Autoille on paikkoja pihalla sekä ensimmäisen kerroksen autohallissa. Osassa autopaikoista on sähköauton latausmahdollisuus. Sisäpihalle valmistuu leikki- ja oleskelutilaa, myyntineuvottelija Mari Marjomaa kertoo.

Ekologista lämpöä ja energiatehokkaita ratkaisuja

Toiseen Peijinkadun vuokrataloistamme tulee geoenergialla ja matalalämpöisellä aluelämpöverkolla toteutettu lämmitysjärjestelmä. Talon lämpö haetaan kolmen syvälämpökaivon avulla jopa 1,5 kilometrin syvyydestä. Kaivoista riittää lämpöä myös neljään muuhun alueen kerrostaloon.

– Toinen identtisistä vuokrataloista lämpenee vertailun vuoksi kaukolämmöllä, joten voimme vertailla kahden keskenään samanlaisen, mutta eri tavalla lämpenevän talon investointikustannuksia ja käytön aikana saatavia kustannustietoja. Vertailemme esimerkiksi käyttöveden ja tilojen lämmitystä rakennusten välillä. Energiatehokkaalla lämmitysratkaisulla tuemme Espoon kaupungin hiilineutraaliustavoitetta, kertoo TA-Yhtiöiden rakennuttajapäällikkö Juhani Ristola.

Myös toinen vuokrakohde rakenteilla Finnooseen

Peijinkadun talot valmistuvat Finnooseen rakennettavaan uuteen ekologiseen kaupunginosaan. Merihenkisestä alueesta tulee valmistuessaan 17 000 asukkaan kaupunginosa, jonka korkeat rakennukset muodostavat omaleimaisen miljöön.

Peijinkadun kohteiden lisäksi TA-Yhtymä Oy:llä on Finnooseen rakenteilla myös toinen vuokratalo osoitteeseen Luoteisrinne 13. Luoteisrinne 13:een tulee yhteensä 103 asuntoa. Myös Luoteisrinteen vapaisiin asuntoihin voi hakea nyt asukkaaksi.

Miten voi päästä asukkaaksi?

Peijinkatu 1 A:n ja 2 A:n sekä Luoteisrinne 13:n asunnot ovat valtion tukemia niin sanottuja yleishyödyllisiä vuokra-asuntoja, joten asukasvalinnassa otetaan huomioon hakijan asunnontarve, varallisuus ja tulot. Asuntoja voi hakea täyttämällä sähköisen hakemuksen osoitteessa https://ta.fi/asuntohakemukset/vuokrahakemus. Asukasvalinnat tehdään hakuajan päätyttyä.

Peijinkatu 1 B:n ja 1 C:n vielä vapaisiin asumisoikeusasuntoihin on jatkuva haku. Lisätietoa asumisoikeusasumisesta ja hakemisesta löytyy osoitteesta https://ta.fi/asunnot/asumisoikeusasunto.

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.