Kuopion seniorikampuksella vietettiin avoimien ovien päivää

Kuopion Männistössä sijaitsevan ikäihmisten korttelin toimintaan pääsi tutustumaan syyskuun ensimmäisenä lauantaina. Mäntykampuksen senioriyhteisö järjesti avoimien ovien päivänä monipuolista ohjelmaa korttelin sisäpihalla asukkaille, asumisesta yhteisössä kiinnostuneille sekä päättäjille.

Mäntykampuksen aktiivisia senioreita.

Suositussa seniorikorttelissa Männistössä on erilaisia asumismuotoja peräti noin 1000 ikäihmiselle. Männistön vanhan koulun korttelissa on niin vuokra-, asumisoikeus- kuin omistusasuntojakin, joista vuokra- ja asumisoikeustalo ovat TA-Yhtiöiden omistuksessa. Korttelissa on lisäksi kaksi hoiva-asumisyksikköä sekä Kuopion kaupungin ylläpitämät toimintakeskus ja toiminnanohjaaja sekä asukastupa työntekijöineen.

Senioriyhteisö esittäytyi kiinnostuneille

Avointen ovien päivänä seniorikorttelissa oli runsaasti ohjelmaa tietovisailusta ja pihapeleistä live-musiikkiin. Lisäksi jokainen talo toimijoineen esittäytyi omassa pihassaan. Korttelin asumisoikeustalossa asuva Raili Miettinen oli mukana avointen ovien päivän järjestäneessä toimikunnassa. Miettinen kertoo, että avointen ovien päivän taustalla oli halu esitellä toimintaa monelle eri taholle.– Tämä oli meidän senioriyhteisömme näyttö siitä, mitä me saadaan täällä aikaiseksi. Mukana olivat seurakunta ja kaupunki sekä talojen asukkaat ja alueen yrittäjiä. Halusimme esitellä paikkaa kaikille, jotka ovat kiinnostuneita tällaisesta asuinpaikasta sekä myös ikäihmisten omaisille, jotka ovat kiinnostuneet siitä, kuinka vanhusten asioita hoidetaan. Oli myös tärkeää, että me tämän alueen asukkaat itsekin pääsimme tutustumaan toistemme taloihin ja toimintaan, Raili Miettinen kertoo.Tapahtuma oli suunnattu myös päättäjille, joita Miettisen mukaan saapuikin paikalle runsaasti.– Toiveenamme on, että tällaisten alueiden asukkailla olisi helpolla tavalla saatavilla kaikkea sitä, mitä ikäihmiset tarvitsevat hyvään elämään, Raili Miettinen sanoo.Miettinen kertoo, että asukastuvalla kävi arvioiden mukaan jopa yli 300 ihmistä. Terveysturvallisuus oli huomioitu tapahtuman järjestelyissä.

– Kaiken kaikkiaan ihmiset ottivat tapahtuman hyvin vastaan. Ihmisiä oli mukavasti liikkeellä, mutta ei kuitenkaan liikaa, kun nyt on vielä korona-aika. Kävijöille oli tarjolla hernekeittoa, ja myöhemmin paistoimme lettuja ja söimme paellaa TA:n talojen asukkaiden kesken, Miettinen sanoo. Miettinen on aktiivisesti mukana myös TA:n asumisoikeustalon omassa asukastoimikunnassa.

TA:n talojen asukkaat paistoivat lettuja tapahtuman päätteeksi sisäpihan grillikatoksessa.

Seuraa ja yhdessä tekemistä

Seniorikampus on erittäin yhteisöllinen, mikä onkin saanut monet ikäihmiset hakeutumaan asumaan juuri sinne. Asuintaloilla on yhteisessä käytössä oleva iso piha-alue, jossa voi tavata muita asukkaita ja harrastaa monenlaisia aktiviteettejä. Lisäksi toimintakeskuksessa on harrastus- ja liikuntaryhmiä sekä ravintola. Kaikissa taloissa on myös oma kerhohuone. – Täällä on tarjolla esteetöntä yhteisöllisyyttä, mikä tarkoittaa sitä, että toimintaan voi halutessaan osallistua tai olla osallistumatta. Jotkut ovat luulleet, että tämä kortteli on tarkoitettu todella huonokuntoisille, mutta meitä asuu täällä monenkuntoisia ikäihmisiä. Yhteistä meille on, että olemme eläkkeellä, vanhenemme ja avuntarpeemme kasvaa, Miettinen kertoo. Koronapandemian myötä yhteisöllinen toiminta vähentyi, mutta nyt sitä on pikkuhiljaa jatkettu rokotusten myötä. – Ennen koronaa täällä on järjestetty muun muassa pikkujoulut, kekrijuhlat, ystävänpäivän juhlia ja karaokea, ja toimintakeskuksessa on ollut jumppia. Olemme myös pitäneet kesäkahvilaa, Miettinen kertoo.Asukkaat ovat perustaneet myös Facebook-sivun, jossa kertovat toiminnastaan omaisille ja kaikille kiinnostuneille. Yhteisön sivut löytyvät Facebookista nimellä Mäntykampuksen senioriyhteisö.

Myös TA:n henkilökuntaa oli paikalla

TA-Yhtiöiden Kuopion toimiston myyntivastaava Sini Vartiainen sekä kiinteistömanagerit Ella Värri ja Maisa Heikkinen olivat paikalla juttelemassa niin nykyisten kuin potentiaalisten uusien asukkaiden kanssa.

 – Tapahtuma oli oikein kiva, ja TA:n heijastimet ja kynät olivat suosittuja. Vapaita asuntoja korttelissa ei tällä hetkellä ole, mutta hakemuksen voi aina jättää valmiiksi siltä varalta, jos asuntoja vapautuu, myyntivastaava Sini Vartiainen kertoo.

Katso kaikki Kuopion seniorikohteemme!

 

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.