Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle asumisoikeustalon Raision Kuloistenniittyyn

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy on tehnyt kanssamme sopimuksen uuden asumisoikeuskerrostalon rakentamiseksi Raision Kuloistenniityn alueelle. Kohteeseen valmistuu yhteensä 48 asumisoikeusasuntoa. Hankkeen merkittävyyttä rakennusalalle lisää entisestään se, että se käynnistyy haastavassa rakentamisen suhdannetilanteessa.

Aura Rakennuksen toimitusjohtaja Mikko Kilpi kertoo, että projekti on Auran oma hankekehityksen tuote ja että tontti on saatu Raision kaupungilta tontinluovutuskilpailun kautta.

− Hanke on meille strategisesti tärkeä, ja olemme iloisia siitä, että voimme toteuttaa sen yhdessä TA-Asumisoikeus Oy:n kanssa. Olemme tehneet yhteistyötä alusta asti. Uskomme, että tämä kohde tuo lisäarvoa Raision kehittyvälle asuinalueelle, toteaa Mikko Kilpi.

Rakennushankkeella on alan työllisyyttä edistävä vaikutus. Rakentamisen matalasuhdanteessa valtion korkotuella rakennettavat asumisoikeuskerrostalokohteet elvyttävät alaa, mutta samalla ne varmistavat, että asuntotarjonta vastaisi tulevaisuudessa paremmin kysyntää.

Asuntoihin voi hakea vuoden vaihteen jälkeen

Raision ja Turun rajalla sijaitseva Kuloistenniityn asuinalue on jo rakenteilla, ja myös kerrostalomme rakennustyöt ovat käynnistyneet. Kohde valmistuu tammikuussa 2026 osoitteeseen Leppäkertunkatu 2.

− Tämä uusi asumisoikeuskohde on tärkeä lisä Raision alueen asuntotarjontaan. Tulevat asukkaat pääsevät muuttamaan laadukkaisiin ja viihtyisiin asuntoihin rauhalliselle ja kasvavalle Kuloistenniityn alueelle. Asuntojen hakuaika alkaa heti alkuvuodesta 2025. Yhteistyö Aura Rakennuksen kanssa on ollut sujuvaa, ja olemme erittäin tyytyväisiä hankkeen tähänastiseen kehitykseen, toteaa aluejohtajamme Matti Keitilä.

Hankkeemme onkin myös askel kohti kasvavan Raision asuntotarjonnan monipuolistamista ja alueen vetovoiman lisäämistä. Uudet asumisoikeusasunnot tarjoavat asukkailleen moderneja ja viihtyisiä koteja, jotka on suunniteltu vastaamaan nykypäivän tarpeisiin.

Tiedotamme tuonnempana Leppäkertunkatu 2:n asuntojen hakuajan alkamisesta somekanavillamme ja uutiskirjeessämme. Tilaa uutiskirje

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.