Lahden Asemantausta täydentyy uusilla asumisoikeusasunnoilla – asukkaaksi voi nyt hakea

TA-Yhtiöihin kuuluva TA-Asumisoikeus Oy rakennuttaa uusia asumisoikeusasuntoja Lahden Asemantaustan alueelle osoitteeseen Vahva-Jussin lenkki 9. Moderniin kuusikerroksiseen hissilliseen taloon valmistuu kaikkiaan 32 viihtyisää asuntoa kaksioista neljän huoneen asuntoihin.

Vahva-Jussin lenkki 9:n asunnot valmistuvat Vahva-Jussin kehittyvälle asuinalueelle Asemantaustan kaupunginosaan, ydinkeskustan eteläpuolelle. Rakennustyöt ovat käynnissä, ja asuntojen arvioitu valmistumisaika on lokakuussa 2024. Asuntoihin voi nyt hakea asukkaaksi: ensimmäinen hakuaika on 6.-20.3.2024, jonka jälkeen mahdollisesti jäljelle jääviin asuntoihin on jatkuva haku.

Vahva-Jussin lenkki 9:n havainnekuva

Kerrostalokoteja erilaisiin tarpeisiin

Vahva-Jussin lenkki 9:n asumisoikeusasuntojen koot vaihtelevat 54,5 ja 84,5 neliön välillä, joten tarjolla on koteja erilaisiin elämäntilanteisiin – niin yksin tai kaksin asuville kuin isommillekin perheille.  

Valittavana on tilavia kaksioita, erikokoisia kolmioita ja mukavan kokoisia neljän huoneen asuntoja, joissa on kaikissa lasitettu parveke ja oma sauna. Talon yhteisissä tiloissa on kuivaushuone, ulkoiluväline- ja lastenvaunuvarastot sekä huoneistokohtaiset irtaimistovarastot. Lisäksi polkupyörille on säilytystilaa sisäänkäynnin vieressä. 

Asumisoikeustalon asukkaiden autoille on varattu 33 autopaikkaa erillisestä paikoitusrakennuksesta kadun toisella puolella, ja osassa paikoista on sähköauton latausmahdollisuus. Korttelin kaikkien asukkaiden yhteiskäyttöön valmistuu puistoalue, Teräsmuorin puisto, johon tulee leikkipaikka.  

Uusi asuinkortteli keskustan tuntumassa

Vahva-Jussin lenkki 9:n asumisoikeustalo valmistuu osaksi uutta korttelia, johon on tammikuussa valmistunut TA-Yhtiöiden asumisoikeustalo Vahva-Jussin lenkki 11. Jo valmistuneessa talossa on 31 asuntoa, joista suurimpaan osaan on löydetty jo asukkaat. 

Vahva-Jussin uudelta alueelta kävelee noin vartissa Matkakeskukselle ja noin puolessa tunnissa torille. Lähin ruokakauppa on samalla kadulla lähes vastapäätä, ja lähellä on myös koulu ja perhepuisto. Viihtyisiä ulkoilualueita metsineen ja puistoineen löytyy lähes kotikulmilta, esimerkiksi Salpausselän urheilukeskus sijaitsee Vahva-Jussin läheisyydessä. 

Vahva-Jussin lenkki 9:n ja 11:n pääurakoitsijana toimii Hartela Etelä-Suomi Oy ja arkkitehtisuunnittelusta on vastannut Arkkitehtitoimisto Ilkka Ridanpää Oy. 

Voit tutustua Vahva-Jussin lenkki 9:n asuntoihin täällä.

Lisätietoja

TA-Asumisoikeus Oy / TA-Yhtiöt  
Lahden toimisto
Sari Mäenpää
puh 045 7734 3809
sari.maenpaa@ta.fi

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.