Marja-Leena vaihtoi omakotitalon ASO-asuntoon merelliseen Kalasatamaan

Marja-Leena Lehtonen muutti Porvoon isosta omakotitalostaan Helsinkiin kaksi ja puoli vuotta sitten. Aluksi hän asui vuokralla 29-neliöisessä vuokra-asunnossa Munkkiniemessä, mutta pian Kalasatamankadun asumisoikeusasunto alkoi kiinnostaa häntä.

Marja-Leena löysi TA:n asumisoikeusasunnot tuttaviensa kautta, kun muutama heistä asui uudiskohteissamme Espoossa ja Helsingissä. Näin Marja-Leenallekin syttyi halu saada samanlainen ihana upouusi asunto. Hän etsi heti lisätietoa netistä, haki asumisoikeusasunnon järjestysnumeroa ja laittoi hakemuksen asuntoon.

Aluksi Marja-Leena ei uskonut saavansa asuntoa, sillä hänen järjestysnumeronsa oli hyvin suuri; yli 5000. Pian hän sai kuitenkin tiedon, että on toisena jonossa haluamaansa asuntoon.

– Olin lomalla ulkomailla, kun sain sähköpostiini tiedon, että asunto on minun. En voinut uskoa sitä todeksi ja olin aivan onnessani. En enää meinannut malttaa lomailla, vaan halusin jo mennä kotiin järjestelemään tulevaa muuttoa, hän iloitsee.

Kalasatamassa löytyy kaikki tarvittava läheltä

Kalasatama on sijainniltaan erinomainen asuinalue Marja-Leenalle, sillä kaikki tarvittava löytyy läheltä: monipuoliset palvelut, kirjasto, terveysasema, kaupat sekä hyvät liikenneyhteydet ja ulkoilumahdollisuudet. Lisäksi Marja-Leenan tytär perheineen asuu kävelymatkan päässä.

– Menemme usein yhdessä vaunulenkille tyttäreni kanssa. Tapaamme puolivälissä matkaa ja kiertelemme sitten yhdessä ympäriinsä.

– Parasta Kalasatamassa on sen merellinen sijainti ja palveluiden läheisyys. On ihanaa, että pääsen kävellen kirjastoon ja ruokakauppaan.

Myös Mustikkamaa ulkoilumahdollisuuksineen on kävelymatkan päässä. Sieltä löytyy muun muassa ranta, liikuntapuisto ja kävelyreittejä, ja Sompasaunatkin ovat hiljattain siirtyneet sinne.

Tanssiharrastus toi Helsinkiin

Tanssi on tärkeä osa Marja-Leenan elämää ja se olikin suurin syy Helsinkiin muutolle. Helsingissä onkin loistavat mahdollisuudet harrastaa niin salsaa, bachataa kuin argentiinalaista tangoa. Tango onkin Marja-Leenan ehdoton suosikki, ja tanssisali sijaitsee kodin läheisyydessä Pasilassa.

– Lisäksi Helsingissä sijaitsee paljon ulkotanssipaikkoja ja -lavoja, joissa järjestetään ilmaisia tanssitapahtumia.

– Täällä parasta onkin myös se, että on paljon ihmisiä ympärillä ja aina löytyy jotain tapahtumaa!

Asuintalon yleiset tilat ovat aktiivisessa käytössä

Asuintalona Kalasatamankatu 29 on rauhallinen ja moderni. Talon yhteisiin tiloihin kuuluu kaunis sauna ja terassiparveke, jolta avautuu näkymä merelle. Lisäksi ilmaiset kerhotila ja pyykkitupa ovat olleet ahkerassa käytössä.

– Kerhotilassa on tarkoitus pitää tulevaisuudessa asukaskokouksia, ja olisi ihanaa järjestää siellä myös perhejuhlia, suunnittelee Marja-Leena.

– Asukkaiden yhteinen asukaspiha ei ole vielä valmistunut, mutta odotan jo innolla, että pääsen nauttimaan aamukahvit ulkona, hän hehkuttaa.

Marja-Leena odottaa myös asukastoimikunnan kokouksia, sillä hän haluaa tutustua naapureihinsa, ja päästä mukaan vaikuttamaan sekä suunnittelemaan tulevaa.

Viihtyisä ja toimiva koti on tärkeä

– Olen viihtynyt täällä erittäin hyvin – olen ollut aivan hurmioissani. Asunto on ihanan valoisa ja ilmanvaihto toimii hyvin. Upouusi koti on aina mukava lisä.

Edellisestä kodista kaikki huonekalut mahtuivat hyvin Marja-Leenan uuteen asuntoon. Ainoana uutena hankintana on tilavampi ruokapöytäryhmä ja sen yhteyteen sopiva matto. Hän on harkinnut myös uutta divaanisohvaa nykyisen sohvan tilalle.

– On ihanaa, kun on oma ja tilava parveke! Kesällä aion laittaa sinne kukkia ja taimia, ja syksyllä ripustan valosarjan tuomaan tunnelmaa. Lisäksi parvekkeella on hyvä tuulettaa vaatteita ja tanssikenkiä.

Marja-Leenan lapsenlapsi käy usein hoidossa mummollaan, ja häntä varten on hankittu potta ja syöttötuoli. Pihalle tulee myös lapsille tarkoitettu leikkialue, jonka valmistuttua lapsen voi viedä leikkimään myös sinne.

– Kyllä tänne yksi mummo hyvin mahtuu – täällä on kaikki, mitä tarvitsen, toteaa Marja-Leena.

Tutustu tästä Kalasataman asuntoihimme.

Katso Marja-Leenan haastattelu YouTubesta.

Ajankohtaista

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Tampereen Hatanpäähän

Hei asunnonetsijä –tule tapaamaan meitä kauppakeskus Entresseen 2.12.

Asumisen TAlkshow: Vuokra-asuminen tutuksi – mitä vuokra-asuntoa hakevan tulisi tietää? 

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat: toimistot suljettuina tänään 14.11.

Hugel-kultur -kokeilu kohteessamme – maatuvasta kohopenkistä lupaavia tuloksia

Laadukkaita ja energiatehokkaita asumisoikeusasuntoja Raisioon – haku asukkaaksi on alkanut

Laadukkaita vuokra-asuntoja Porvooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin toimistomme suljettuna keskiviikkona 12.11. klo 12.30–14.30

Kodikkaita ja kohtuuhintaisia asumisoikeusasuntoja Lahteen – haku asukkaaksi on alkanut

Hei asunnonetsijä – tule tutustumaan turvalliseen ja huolettomaan ASO-asumiseen!

141 uutta asumisoikeusasuntoa Espoon Sepänkallioon – tutustu vapaisiin torstaisin ilman ajanvarausta

Uusia vuokra-asuntoja Espooseen – haku asukkaaksi on alkanut

Helsingin Konalaan rakenteilla korkealaatuisia asumisoikeusasuntoja – haku asukkaaksi on alkanut

Espoon Sepänkallion palvelut laajenevat – uusi lähikauppa avautuu marraskuussa

Helsingin ja Vantaan toimistomme muuttavat – uusi toimipiste avautuu Konalassa 17.11.

Kuuntele Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus – kolmas vaihtoehto asumiseen

TA laajentaa palvelujaan – TA-Housing LKV tarjoaa kiinteistönvälitystä

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Lippulaivaan 2.10.

Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöt mukana rakentamassa Tampereen Hiedanrantaa – ensimmäisen asuinkerrostalon peruskivi muurattiin juhlatilaisuudessa 17.9.

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Lahteen Hennalan kaupunginosajuhlaan 20.9.

Lujatalo rakentaa TA-Yhtiöille kerrostalon Helsingin Tattariharjuun

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä Tampereelle kauppakeskus Duoon 16.9.

Asumisen TAlkshow -podcast: Asumisoikeus ilman uudistuotantoa – mitä seuraavaksi? 

Uusia vuokra-asuntoja rakenteilla Oulun Alppilaan – haku asukkaaksi on alkanut

Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan 

Hei asunnonetsijä – tule tapaamaan meitä kauppakeskus Seppään 4.9.

Asumisoikeus tarjoaa jatkossakin vakaan ja kohtuuhintaisen asumisvaihtoehdon 

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.