Tampereen Hiedanrantaan on rakenteilla alueen ensimmäiset asumisoikeusasunnot – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöihin kuuluva TA-Asumisoikeus Oy rakennuttaa uusia asumisoikeusasuntoja Tampereen Hiedanrannan uuteen kaupunginosaan. Osoitteeseen Tehdaskartanonkatu 34 valmistuu seitsemänkerroksinen kerrostalo, johon tulee kaikkiaan 40 laadukasta asuntoa. Asuinkerrostalo on alueen ensimmäinen uudisrakennus.

Tehdaskartanonkatu 34:n uudet asumisoikeusasunnot valmistuvat Näsijärven läheisyyteen, Hiedanrannan kaupunginosan pohjoispuolelle. Asumisoikeusasuntojen ensimmäinen hakuaika on 24.9.-8.10.2025, jonka jälkeen mahdollisesti jäljelle jääviin asuntoihin on jatkuva haku.

Kohteen rakennustyöt ovat käynnissä ja pääurakoitsijana toimii Skanska Talonrakennus Oy. Arkkitehtisuunnittelusta on vastannut Arkkitehtitoimisto Raudasoja Oy. Asuntojen arvioitu valmistumisaika on 08/2026.

Havainnekuva Tehdaskartanonkatu 34:n uudiskohteesta.
Havainnekuva Tehdaskartanonkatu 34:n uudiskohteesta.

Kohtuuhintaisia ja laadukkaita asumisoikeusasuntoja

Rakennettavien asumisoikeusasuntojen asuntojakauman painopiste on perheasunnoissa, jotka vaihtelevat 40,5 m² kaksioista 88,5 m² neljän huoneen asuntoihin. Jokaisessa asunnossa on lasitettu parveke. Suurimmissa neljän huoneen asunnoissa luksusta arkeen tuo myös oma sauna.

– Asunnot ovat hyvin suunniteltuja ja niissä on tehokkaat pohjaratkaisut – keittiö on olohuoneen kanssa yhtenäistä tilaa. Asumisviihtyvyyttä lisää laadukkaat pintamateriaalit, jotka luovat pohjan omannäköiselle sisustukselle, TA:n Tampereen toimistolta kerrotaan.

Mukavuutta asumiseen tuovat talon kattavat yhteistilat. Avara kattoterassi sijaitsee talosaunan ja kerhohuoneen yhteydessä. Asukkaiden käytössä on myös muun muassa harrastevälineiden huoltotila, pesula sekä varastotiloja.

Urbaania ja kestävää asumista Tampereen Hiedanrannassa

Uudet asumisoikeusasunnot valmistuvat ihanteelliselle sijainnille kattavien palveluiden ja sujuvien kulkuyhteyksien äärelle, kiehtovaan ja historialliseen kaupunginosaan.

– Tulevilla asukkailla on lyhyt matka viereisille puistoalueille, kattaviin palveluihin sekä Tehtaan ratikkapysäkille. Lielahden kaupalliset palvelut ovat noin kilometrin päässä, ja Tampereen keskustaan on matkaa noin neljä kilometriä, Tampereen toimistolta jatketaan.

Tulevaisuudessa Hiedanrannasta on tarkoitus rakentaa Tampereen läntinen keskus ja monipuolinen kulttuurikaupunginosa lähes 20 000 asukkaalle. Alueen suunnittelun keskiössä ovat luonnon monimuotoisuuden tukeminen, ilmastoystävälliset ratkaisut, asukkaiden hyvinvointi sekä yhteisöllisyys. Asuinkorttelin vehreyttä ja viihtyisyyttä lisää pysäköinnin keskittäminen yhteiskäyttöisiin parkkitaloihin.

Tutustu paremmin Tehdaskartanonkatu 34:n asumisoikeusasuntoihin.

Ajankohtaista

ASO-asunnon voi saada nopeastikin – näin löydät ja haet sinulle sopivan kodin 

Asumisen TAlkshow -podcast: Turvallisuus kodeissamme – mitä jokaisen asukkaan pitäisi tietää? 

Vehreä kattoterassi.

TA:n kodit suunnitellaan hyvää arkea varten

ASO- eli asumisoikeusasunnon rahoitus – nämä asiat sinun kannattaa tietää siitä

Seponkatu 5:n uudiskohde esittelyssä 3.6. – tule tutustumaan

Uusia asumisoikeusasuntoja Hatanpäälle – asukashaku on alkanut

Asiakaspalvelumme sulkeutuu torstaina 28.5. klo 13

Uusia asumisoikeusasuntoja Helsingin Malminkartanoon – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtymä-konsernin vuosikertomus ja vastuullisuusraportti 2025 on julkaistu  

Uusia vuokra-asuntoja Riihimäelle – asukashaku on alkanut

Kurkkaus arkeen asumisoikeuskodissa – Iida Kalanti esittelee kotiaan

TA osallistuu HSY:n kierrätyslähettiläskampanjaan

Asumisen TAlkshow -podcast: Miten ASO-asunnon rahoitus toimii? 

Uusia vuokra-asuntoja Vaajakoskelle – asukashaku on alkanut

Uusia vuokra-asuntoja Taskilaan – asukashaku on alkanut

Suositut ASO-infotilaisuudet saavat jatkoa – seuraava tilaisuus toukokuussa

ASO-asukkaan ääni: kolme yleisöä eniten puhuttelevinta kokemusta

Malmille 48 uutta asumisoikeusasuntoa – asukashaku on alkanut

Asumisen Talkshow -podcast – ASO-asukkaat äänessä: millaista ASO-asuminen on?

Tuiran ikääntyneille suunnattujen vuokra-asuntojen haku on käynnistynyt

Miten pyrimme ympäristöystävälliseen lämmitykseen TA:n kodeissa?

ASO ei ole vain järjestelmä – se on koti.   

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.