Uusia asumisoikeusasuntoja rakenteilla Järvenpäähän – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtiöihin kuuluva TA-Asumisoikeus Oy rakennuttaa uusia asumisoikeusasuntoja Järvenpäähän. Osoitteeseen Viulukonsertonkuja 4b valmistuu kuusikerroksinen kerrostalo, johon tulee kaikkiaan 45 laadukasta asumisoikeusasuntoa.

Viulukonsertonkuja 4b:n asumisoikeusasunnot valmistuvat kehittyvälle Ainolan alueelle, noin 2,5 kilometrin päähän Järvenpään keskustasta. Asumisoikeusasuntojen ensimmäinen hakuaika on 21.5.-4.6.2025, jonka jälkeen mahdollisesti jäljelle jääviin asuntoihin on jatkuva haku.

Kohteen rakennustyöt ovat käynnissä ja pääurakoitsijana toimii Hartela Etelä-Suomi Oy. Arkkitehtisuunnittelusta on vastannut Arkkitehtipalvelu Oy. Asuntojen arvioitu valmistumisaika on 05/2026.

Havainnekuva Viulukonsertonkuja 4b:n uudiskohteesta.
Havainnekuva Viulukonsertonkuja 4b:n uudiskohteesta.

Kodikkaita asumisoikeusasuntoja eri elämäntilanteisiin

Kattavasta asuntovalikoimasta löytyy erikokoisia kaksioita, kolmioita, neliöitä sekä viiden huoneen asuntoja. Pienin kaksio on 41,5 m² ja suurimmat viiden huoneen perheasunnot ovat 92,5 m².

– Asunnot ovat hyvin suunniteltuja ja niissä on modernit pintamateriaalit. Lähes kaikissa asunnoissa on lasitettu parveke. Muutamassa asunnossa on lasikaiteellinen terassi ilman lasitusta. Osassa asunnoista on myös oma sauna, jonka löylyistä pääsee nauttimaan aina halutessaan, TA:n Espoon toimistolta kerrotaan.

Arjen sujuvuutta lisää monipuoliset yhteistilat, kuten pesula, kerhotila, kuivaushuone, varastotilat sekä talosauna, jonka yhteydestä löytyy viihtyisä kattoterassi. Autopaikkoja on 29 kpl ja ne sijaitsevat viereisellä tontilla Järvenpään kaupungin omistamassa paikoituslaitoksessa.

Viihtyisää asumista Järvenpään kehittyvällä asuinalueella

Asunnot valmistuvat ihanteelliselle sijainnille. Asuntojen läheltä löytyy päiväkoti ja kauppa. Kilometrin päässä sijaitsevasta Kyrölästä löytyy laajemmat päivittäispalvelut sekä lähin alakoulu.

– Tulevaisuudessa alueen palvelut tulevat laajenemaan entisestään, kun Ainolan aluekeskus lähipalveluineen valmistuu, Espoon toimistolta jatketaan.

Myös kulkuyhteydet ovat erinomaiset. Ainolan juna-asemalta pääsee Helsingin keskustaan noin puolessa tunnissa ja Järvenpään keskustaan muutamassa minuutissa. Lahdenväylä ja Tuusulanväylä mahdollistavat sujuvan liikkumisen autolla.

Tutustu paremmin Viulukonsertonkuja 4b:n asumisoikeusasuntoihin.

Ajankohtaista

TA-lehti 2026 on julkaistu: uusia koteja, asumisen tarinoita ja inspiraatiota arkeen

Esittelyssä Hanna Haapalahti, TA-Asumisoikeus Oy:n hallituksen uusi asukasjäsen

Kierrätys on osa toimivaa asumista

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy toteuttaa TA-Yhtymä Oy:lle omakehitteisen asuinkerrostalokohteen KVR-urakkana.

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy on aloittanut uuden asuinkerrostalon rakentamisen Turun Herttuankulmaan

TA:n kodeissa viihdytään – 82 prosenttia asukkaista arvioi asumisviihtyvyytensä hyväksi tai kiitettäväksi

ASO-asunnon voi saada nopeastikin – näin löydät ja haet sinulle sopivan kodin 

Asumisen TAlkshow -podcast: Turvallisuus kodeissamme – mitä jokaisen asukkaan pitäisi tietää? 

Vehreä kattoterassi.

TA:n kodit suunnitellaan hyvää arkea varten

ASO- eli asumisoikeusasunnon rahoitus – nämä asiat sinun kannattaa tietää siitä

Seponkatu 5:n uudiskohde esittelyssä 3.6. – tule tutustumaan

Uusia asumisoikeusasuntoja Hatanpäälle – asukashaku on alkanut

Asiakaspalvelumme sulkeutuu torstaina 28.5. klo 13

Uusia asumisoikeusasuntoja Helsingin Malminkartanoon – haku asukkaaksi on alkanut

TA-Yhtymä-konsernin vuosikertomus ja vastuullisuusraportti 2025 on julkaistu  

Uusia vuokra-asuntoja Riihimäelle – asukashaku on alkanut

Kurkkaus arkeen asumisoikeuskodissa – Iida Kalanti esittelee kotiaan

TA osallistuu HSY:n kierrätyslähettiläskampanjaan

Asumisen TAlkshow -podcast: Miten ASO-asunnon rahoitus toimii? 

Uusia vuokra-asuntoja Vaajakoskelle – asukashaku on alkanut

Uusia vuokra-asuntoja Taskilaan – asukashaku on alkanut

Suositut ASO-infotilaisuudet saavat jatkoa – seuraava tilaisuus toukokuussa

ASO-asukkaan ääni: kolme yleisöä eniten puhuttelevinta kokemusta

Malmille 48 uutta asumisoikeusasuntoa – asukashaku on alkanut

Asumisen Talkshow -podcast – ASO-asukkaat äänessä: millaista ASO-asuminen on?

Tuiran ikääntyneille suunnattujen vuokra-asuntojen haku on käynnistynyt

Miten pyrimme ympäristöystävälliseen lämmitykseen TA:n kodeissa?

ASO ei ole vain järjestelmä – se on koti.   

Tilaamalla TA:n uutiskirjeen saat ensimmäisenä tiedon uusista asunnoista, tapahtumista ja eduista.